Gebelikte Diyabet Büyük Tehdit

AJANS ÜNİVERSİTE – Mustafa YÜCE

 

Anne karnında oluşan bebek ölümlerinin nedenlerinden birinin fark edilmemiş diyabet olduğunu söyleyen Prof. Dr. Faruk Buyru, “Gebeliğin 24 ile 28’inci haftaları arasında şeker yükleme testi yapılmalıdır” dedi.

 

İHA’ dan alınan habere göre (İhlas Haber Ajansı) diyabet günümüzde korkulan hastalıklardan biri haline geldi. Hem bebeğin hem de annenin sağlığını tehdit eden diyabet, gebelerde ise daha çok görülmeye başladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, hamilelikte diyabetin ortaya çıkmadan engellenmesi, ortaya çıktığında da anne ve bebeğin sağlığının korunmasına yönelik önlemlerin alınması gerektiğini kaydetti. Gebelikteki diyabet açısından risk faktörü oluşturan bir takım durumların olduğunu dikkat çeken Prof. Dr. Buyru, gebelik öncesi anne adayının kilosunun fazla olması ve gebelik esnasında alınan fazla kiloların risk taşıdığını belirterek, anne adayının annesinde ya da babasında diyabet olması da tehlike arz ettiğini söyledi.

 

“Çok dikatli olunmalı”

 

Prof. Dr. Buyru, “Gebelikte salgılanan bir takım hormonlar şeker hastalığına eğilimi arttırıyor. O nedenle çok dikkatli olmak ve konu ile ilgili tarama testlerini tüm gebelerde uygulamak gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Buyru, anne adayında bilinen bir şeker hastalığı varsa bunun daha önemli olduğunu vurgulayarak, “Anne insülin ya da diğer diyabet ilaçlarını kullanıyorsa ona yönelik başka önlemler almak gerekir. Ağızdan alınan şeker ilaçları bebek açısından sakınca yaratabilir. Eğer anne bilinen şeker hastalığına sahipse gebe kaldığında mutlaka insülin kullanımına geçmek gerekir” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Buyru, “Gebeliğe bağlı diyabet ya da önceden mevcut olan diyabet, çoğunlukla daha iri bebeklerin doğumuna ve bebeğin suyunun artmasına neden oluyor.  Böyle bir durum söz konusu ise, altta yatan bir şeker hastalığının olup olmadığını araştırmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

“Önceden mevcut olan şeker hastalığı daha tehlikelidir”

 

Kontrol edilmemiş şeker hastalığının anne sağlığı üzerine olumsuz etkileri olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Buyru, “Bu daha çok gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığı değil, önceden mevcut olan şeker hastalığının anne sağlığı üzerine olumsuz etkileri olabiliyor. Anne karnındaki bebek ölümlerinin en önemli nedenlerinden biri de annenin fark edilmemiş ya da kontrol edilmemiş şeker hastalığıdır” şeklinde konuştu.