Gazetecilik Bölümü Mezuniyet Töreni Gerçekleşti

AJANS ÜNİVERSİTE – Fatma ÇELİK, Betül YÜNCÜOĞLU

Fotoğraf: Batuhan DEMİRCİ, Oğulcan ÇOKSAYAR

İÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Mezuniyet Töreni, İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yunus Halis Ersöz’ün de katılımıyla Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından tören İÜ İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan 2017 Mezuniyet Videosu gösterimiyle başladı.

İstanbul Üniversitesi’ni En İyi Şekilde Temsil Edeceğiz

Fakülte Öğrenci Temsilcisi Kürşat Tanrıkulu mezun olan öğrenciler adına yaptığı konuşmasında, “Bugünden sonra dört yıllık fakülte hayatınız boyunca kendimize dert ettiğimiz hiçbir şeyin artık önemi kalmayacak. Artık ayın ilk haftası ATM önünde burs kuyruğunda beklemek zorunda kalmayacağız. Artık vize, final gibi dertlerimiz olmayacak; lisans eğitimimizi tamamlamış bulunuyoruz. Bizlere emek veren hocalarımız, İstanbul Üniversitesi’ni gittiğimiz her yerde en iyi şekilde temsil edeceğimizden şüpheniz olmasın. İÜ ailesinin fertleri olarak gazetecilik alanında yapılan yanlışlarla hep birlikte mücadele edeceğiz” şeklindeki konuşmasını Andımız’ın son cümleleri olan “Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğime ant içerim” ifadeleriyle noktaladı.

DSC_0035

Bugünden Sonra Meslektaşımızsınız

Tanrıkulu’nun ardından yaptığı konuşmada İÜ Basın Halkla İlişkiler Müdürü ve İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ergün Yolcu, mezun öğrencilere hitaben “Bugünden sonra meslektaşlarımızsınız” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin sahip olduğu en büyük zenginliğin genç nüfusu olduğuna değinen Prof. Dr. Yolcu, mezun olan öğrencilere seslendiği konuşmasına, “Engeller sizleri yıldırmasın, başarılı olmak adına gazeteciler olarak dik durursanız asla yıkılmazsınız. Kendinize, başaracağınıza inanın. Başlangıcını bugün yaptığınız bu uzun hayat yolculuğunda sizlere başarılar diliyorum. Yolunuz, bahtınız açık olsun” diyerek devam etti. Öğrencilerin ailelerine de teşekkür eden Prof. Dr. Yolcu, “Bu güzel gençlerle bir arada olabilme fırsatını bizlere verdiğiniz için sizlere minnettarız” ifadelerini kullandı.

18698410_1550791328288539_4862789571932905347_n

Burada Geçirdiğiniz 4 Yıl Hayatınızın 40 Yılını Belirleyecek

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, Rektörlük adına yaptığı konuşmasına, mezuniyet törenine katılan herkese teşekkür ederek başladı. “Dünya çapında yaptığı akademik çalışmalarıyla ve aldığı Nobel Ödülleri’yle bir dünya markası olan İstanbul Üniversitesi’nden mezun oluyorsunuz. Bu üniversite, öğrencisine bir kültür aşılar. Zaman içerisinde İstanbul Üniversite’li olmanın ayrıcalığını yaşayacaksınız” şeklinde konuşan Prof. Dr. Ersöz, “Bu çatı altında geçirdiğiniz 4 yıl, hayatınızın bundan sonraki 40 yılını önemli ölçüde belirleyecek” dedi. “İki günü birbirine eşit olan zarardadır” sözünü hatırlatan Prof. Dr. Ersöz, “Bundan sonraki hayatınızda kendinizi geliştirmeye açık olun. Üniversite olarak sizlere desteğimiz ömür boyu devam edecek. Bunun teminatını ben sizlere veriyorum. Gazetecilik önemli bir meslek, mesleğinizi yaparken bunu unutmayın. En sahip olduğunuz yegâne şey yetkinliğinizdir. Hayat boyu öğrenmeyi kendinize ilke edinmezseniz bu çağın gerisinde kalırsınız. Mesleğinizi yaparken hak ve adaletten ayrılmayın. Gazetecilik mesleğinde bu çok önemlidir” ifadelerine yer verdi. Ailelere de seslenen Prof. Dr. Ersöz, “Öğrencilerimiz birer yuva kuruncaya, iyi birer iş buluncaya kadar desteklerinizi sürdürmenizi istiyoruz” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

18622588_1550794411621564_7911146976755564780_n

Prof. Dr. Ersöz’ün konuşması sonrasında İÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ergün Yolcu, Gazetecilik Bölümü öğretim üyelerine teşekkür belgesi takdim etti. Ardından Gazetecilik Bölümü mezun öğrencileri sahneye çağırılarak İÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyeleri tarafından tebrik belgelerini teslim aldı. Tebrik belgelerini alan öğrenciler mezuniyetlerini hep beraber keplerini havaya atarak kutladı.