Gazetecilerden Charlie Hebdo ile Dayanışma Yürüyüşü

AJANS ÜNİVERSİTE – Efe SÖNMEZ
FOTOĞRAF: Burcu BALKAN

Gazeteciler Forumu öncülüğünde bir araya gelen gazeteci, karikatürist, sanatçı ve siyasetçiler, saldırıya uğrayan Charlie Hebdo dergisine destek olmak için Fransa’daki gösteriyle eşzamanlı olarak sessiz yürüyüş düzenledi.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Galatasaray Meydanı’nda toplanan grup, üzerinde Fransızca ve Türkçe “Hepimiz Charlie’yiz” yazılı pankart açtı. Ellerinde karikatür, kalem ve çiçekler taşıyan aydınlar, Fransız Konsolosluğu önüne kadar yürüdü. Burada basın açıklamasını okuyan gazeteci Gülşah Karadağ, Charlie Hebdo dergisine 7 Ocak’ta yapılan terörist saldırıyı, “amasız, lakinsiz, fakatsız” lanetlediklerini belirterek, acıyı paylaştıklarını ifade etti.

Karadağ, saldırının hicvi ve eleştiriyi yok etme girişimi olduğunu ve bunun ifade özgürlüğüne kurşun sıkmak anlamına geldiğini anlatarak, “Bu saldırı, basın özgürlüğüne zincir vurma çabasıdır. Bu saldırı, korkutma, sindirme, vazgeçirme ve susturma denemesidir” diye konuştu.

2

“Kalem Kılıçtan Keskin, Silahtan Güçlüdür…”

“Ne bu saldırının faillerinden ne de arkasındaki görünür ya da görünmez güçlerden korkuyoruz” diyen Karadağ, ifade, basın ve mizah yapma özgürlüğünden ödün vermeyeceklerini söyledi. Karadağ, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ahmet Samim’den, Abdi İpekçi ve Uğur Mumcu’ya; Metin Göktepe’den, Hafız Akdemir ve Hrant Dink’e kadar, devlet, derin devlet ve karanlık güçlerin saldırılarına maruz kaldık. Markopaşa’nın kapatıldığı, Tan gazetesinin yağmalandığı, Özgür Ülke gazetesinin bombalandığı, Sivas’ta gazetecilerin, yazarların, çizerlerin yakıldığı bir ülke burası. Bu nedenle Charlie Hebdo’ya yapılan saldırının aslında bir ‘insanlık suçu’ olduğunu en iyi biz anlarız. Charlie Hebdo’yu kana bulayanlara bir kez daha hatırlatıyoruz; kalem kılıçtan keskin, silahtan güçlüdür.”

Basın açıklamasının ardından, Fransa Konsolosluğu önüne karanfiller, saldırıda yaşamını yitiren sanatçıların fotoğrafları ve kalemler konuldu, mumlar yakıldı. Hayatını kaybedenler anısına da bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Yürüyüşe, HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, modacı Barbaros Şansal, gazeteciler Ahmet Şık, Mehveş Evin, Hilmi Hacaloğlu ve Zafer Arapkirli’nin yanı sıra Öğrenci Kolektifleri ve Birleşik Haziran Hareketi üyeleri de katıldı.

1

Aydınlara Fiziki ve Sözlü Saldırı

Terör saldırısına uğrayan Charlie Hebdo’ya destek için düzenlenen yürüyüşe, bazı kişilerce tepki gösterildi. Galatasaray Lisesi’nin önünde 2 kişi, yürüyen gruba “Peygambere hakaret edemezsiniz” diyerek sözlü saldırıda bulundu. Sözlü tartışma kısa sürede arbedeye döndü. Yürüyenlere saldıran 2 kişi gözaltına alınarak polis otobüsüne bindirildi. Otobüse bindirilen bir saldırganın eliyle İBDA-C işareti yaptığı görüldü.