Gazeteciler “Basın Özgürlüğü” İçin Yürüdü

AJANS ÜNİVERSİTE – Seray YALÇIN, Efe SÖNMEZ

 

Bir grup gazeteci, “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” nedeniyle Fatih’te düzenledikleri yürüyüşte, basın özgürlüğü ve demokrasi arasındaki ilişkiye dikkati çektiler

 

Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun (GÖP) öncülüğünde bir araya gelen gazeteciler, “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” nedeniyle yürüyüş düzenledi.

 

Fatih’teki Cağaloğlu Meydanı’nda toplanan ve aralarında Tufan Türenç, Tuncay Özkan, Haluk Şahin, Namık Koçak, Oktay Ekşi ve Orhan Erinç’in de bulunduğu bir grup gazeteci, ağızlarını, üzerilerinde çeşitli haber metinleri olan bezlerle kapatarak,  tutuklu gazetecilere atfen “Adalet İçin Bekliyoruz” yazılı pankart açtı.

 

Burada gazeteciler adına açıklama yapan Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, basın özgürlüğünün demokrasi için olmazsa olmazların başında geldiğini ve basının kamuoyunu temsilen 4. güç olduğunu hatırlattı.

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Basın ve ifade özgürlüğünün tam anlamıyla olmadığı ülkelerde demokrasiden söz edilemeyeceğinin altını çizen Türenç, temel hak ve özgürlüklerden ödün verilmemesi gerektiğini ifade etti.

 

Açıklamanın ardından “Gazeteciler suçlu değildir” ve “Sansüre-otosansüre hayır” dövizleri taşıyan ve çeşitli sloganlar atan gazeteciler, İstanbul Valiliği’ne yürüdü. Yürüyüş sırasında grubun önünde temsilen elinde bir kalem ve terazi bulunan Adalet Tanrıçası Themis yer aldı.

 

Gazeteciler, valiliğin önünde bir süre bekledikten sonra eylemi sonlandırdı.