Gaspıralı Uluslararası Sempozyumu Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Yusuf Eren – Miraç Kurtuldu

 

İstanbul Üniversitesi, Kırım Mühendislik Pedagoloji Üniversitesi ve Türk Ocakları İstanbul Şubesi desteğiyle gerçekleştirilen sempozyum saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından protokol konuşmaları ile devam etti.

Türk Ocakları Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram tarafından yapılan açılış konuşmasında “Gaspıralı millet için bir ömür harcamıştır. Öyle bir ömür yaşayın ki asırlarca hatırlanın aksi takdirde kaybolursunuz. Akademik başarıların ete, kemiğe bürünmesi esastır. Bize bu cesareti veren kurum TİKA(Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi)’dır. Türk Ocakları esas itibari ile yalnız geçmişi hatırlatmakla kalmaz, aynı zamanda geleceğin inşasında da bulunur” dedi.

“Geleceğin dünyası idealist gençlerin dünyası olacaktır” diyen İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan, dünyanın küreselleşme olgusu adı altında gelişme aşamasında olduğunu söyledi.

İstanbul Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sedat Murat, Türk diline dikkat çekerek düyanın en çok konuşulan dilleri arasında olduğunu belirtti.

Kırım Tatar Teknoloji ve Pedagoji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Yakubov ise “İsmail Gaspıralı’nın çalışmaları her zaman Türk Dili ve Tarihine ışık tutacaktır” dedi ve konuşmasını “Dünya küresel bir gelişim yaşıyor buna ayak uydurmak, desteklemek gerekmektedir” sözleriyle noktaladı.

Sempozyum 17 Ekim Cuma gününe kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek.

DSC_0056

 


DSC_0049