GameX 2016 Oyun Fuarı Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE – Tuğçe AYÇİN

Oyun dünyasının en önemli organizasyonlarından birisi olan ve bu yıl 11’incisi düzenlenen GameX Oyun Fuarı, 100’e yakın yerli ve yabancı oyun firmasını oyun severlerle buluşturdu. Ziyaretçilerin açılış gününden itibaren yoğun ilgi gösterdiği fuarda, sektörün en önemli markalarının yanında cosplayler, oyun tasarımcıları, geliştiricileri, içerik üreticileri ve partnerleri de yer aldı.

Birçok markanın ürünlerini tanıtma fırsatı bulduğu fuar, renkli görüntülere sahne oldu. Özellikle ünlü video paylaşımcılarının sevenleriyle bir araya geldiği standlarda büyük kalabalıklar meydana gelirken, son teknoloji ekipmanları ve oyunları denemek isteyen katılımcılar uzun kuyruklar oluşturdu.

2

 

“Yapımcıların Kapısına Gitmek Yerine Cebine Girebilirsiniz”

GameX Oyun Fuarı’nın kapanış gününde; skeçleri ve parodileri ile dikkat çeken senarist Tahsin Hasoğlu başta olmak üzere birçok isimle de söyleşi gerçekleştirildi. Video paylaşım sitelerinin bir çeşit özgürlük alanı olduğunu vurgulayan Hasoğlu, “Bu mecraları sadece oyun oynayanlar değil; yazan, çizen, çeken herkes kullanabilir” dedi. Kullanıcılara yeteneklerine uygun ve seri üretim gerçekleştirebilecekleri kanallar açmalarını öneren Hasoğlu, video paylaşım sitelerinin bir çeşit canlı portfolyo olduğunu söyledi. Bu siteler aracılığıyla profesyonel dünyaya, senaristlere ve yönetmenlere ulaşmanın kolaylaştığını kaydeden Hasoğlu “Bu yolla yapımcıların kapısına gitmek yerine cebine girebilirsiniz” ifadesine yer verdi.