Future Learning Konferansı Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Fotoğraflar- Burcu GÜLER

 

Beşinci Future Learning Konferansı 5 Mayıs 2014 tarihinde İÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı

 

İlki 2004 yılında yapılan ve her iki yılda bir düzenlenen “Uluslararası Gelecek İçin Öğrenme Alanında Yenilikler Konferansı” (International Future-Learning Conference on Innovations in Learning for the Future)’nın 5.’si İstanbul Üniversitesi(İÜ) Enformatik Bölümü, Türkiye Bilişim Vakfı ve Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi’nin desteğiyle 5-7 Mayıs tarihleri arasında İÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Future Learning Konferansı Eş Başkanı Prof. Dr. Sevinç Gülseçen, konuşmasına “e-öğrenme” ifadesinin kullanılma tarihi hakkında bilgi vererek konuşmasına başladı. Prof. Dr. Gülseçen, “Artık günümüz ve geleceğimizin öğrenme şekli teknoloji temellidir. Sadece okullarda değil iş dünyasında da bu yöntemden çok verim alınmış ve personel eğitimlerindeki maliyet göze alınarak iş dünyası tarafından da kolaylıkla benimsenmiştir. Eğitimin sadece yüz yüze olması gerektiğini savunanlara karşı iyi tasarlanmış ve doğru teknolojilerle desteklenmiş eğitimde yararlı olabileceğini anlatmaya çalıştığımız zamanlar geride kalmaya başladı” diyerek konferansın ayrıntılarını katılımcılarla paylaştı.

 

 

DSC_0105

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prof. Dr. Gülseçen’in ardından Türk Bilişim Derneği adına konuşma yapan Yard. Doç. Dr. Taner Arsan, teşekkürlerini sunduktan sonra dernek hakkında kısa bilgi verdi. Future Learning Eş Başkanı ve Türkiye Bilişim Vakfı’nın Ankara Temsilcisi Dr. Aydın Kolat ise geçmiş yıllarda yapılan konferanslar hakkında bilgi vererek, konferansın başarılı geçmesini diledi.

 

 

DSC_0124

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr. Kolat’ın konuşmasından sonra kürsüye çıkan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçı Birliği adına Necmi Sadıkoğlu da hedeflere ulaşmada en önemli faktörün eğitim olduğunu vurgulayarak konferansın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

İÜ’de son 5 yılda önemli gelişmeler yaşandığını ifade eden İÜ Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Ahmet Ağır ise bu gelişmelerle fakültenin ivme kazandığını belirtti ve yeni teknolojik araçların kurumlarla entegrasyonunun yoğun olduğunu söyledi.

 

 

 

DSC_0143

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Başkanlığı adına konuşan Dr. Alev Yüksel ise bakanlıkça yapılan çalışmaları özetleyerek konuşmasına başladı ve amaçların gerçekleştirilmesinin olmazsa olmazı olarak eğitimin en başta olduğunu ifade etti. Aile hekimleri için uzaktan eğitim modüllerinin başlatıldığını ekledi.

 

Yabancı konuklara yönelik olarak konuşmasını İngilizce yapan İÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Bekir Sıddık Yarman katılımcılara teşekkür ederek, konferansın iyi geçmesi için temennilerini sundu.

 

Organizasyonun ülkemizin geleceğine katkı sağlayacağına dair inancının sonsuz olduğunu belirten İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat, “Çağımız çok hızlı değişim ve dönüşümlere tanık olmaktadır. Teknolojik gelişmeler kendini eğitim ve iletişim alanında hissettirmektedir. Böyle bir dünyada rekabet edebilmek için beşeri sermaye önemlidir. Beşeri sermayeyi çağına uygun geliştiren ülkeler rekabette avantajlıdır. İnsanların eğitimine önem vermeliyiz” dedi.

 

 

 

DSC_0156

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Açılış konuşmalarının ardından Bağcılar İTO Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nden gelen öğrenciler bir müzik performansı sergiledi. Konserin ardından bildiri oturumlarına geçildi. Bildiri oturumları 6-7 Mayıs’ta da devam edecek.

 

DSC_0167