Fulbrıght Burs Tanıtımı Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE – Betül BAL

Fulbright Burs Programı İstanbul Ofis Eğitim Danışmanı Aybike Uzunca, programın Türk öğrencilere sağladığı imkanlardan ve burs almak için gerekli şartlardan bahsetti. Bursiyer seçerken çok yönlü homojen bir topluluğu hedeflediklerini belirten Uzunca “Akademik başarının yanısıra sosyallik, liderlik özellikleri, ingilizce dil bilgisi, kişinin alanına hakimliği, motivasyon da önemli etkenlerden bazıları” ifadelerini kullandı. Tiyatrodan heykeltıraşlığa, siyasetten mühendisliğe birçok alanda bursiyer aldıklarından bahseden Uzunca “Bizim için önemli olan, değişim programlarına benzer şekilde, Türkiye’den giden bursiyerlerin döndüklerinde ülkelerine ne gibi katkıları olacağı, nasıl çalışmalar yapacakları” şeklinde konuştu.

İstanbul Ofis Eğitim Danışmanı Aybike Uzunca, ayrıca Türkiye’de İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili Edebiyatı, Amerikan Kültürü gibi bölümlerde okuyan öğrencilere Amerika’da Türkçe öğretmenliği imkanı sunduklarını belirtti ve “Amerika’da öğretmenlik yaparak hem yabancı dil hem de öğretmenlik becerilerini geliştirme imkanı bulabilirler” dedi.
Bursa başvururken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden burs çeşitlerine kadar birçok konuya açıklık getiren Aybike Uzunca öğrencilerin sorularını cevaplayarak konuşmasına son verdi.