Fraunhofer Türkiye Temsilciliği İÜ Avcılar Yerleşkesi’nde Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE

İstanbul Üniversitesi ile Fraunhofer Enstitüsü arasındaki protokolün imza töreni, 23 Şubat 2015 tarihinde İÜ Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’na gerçekleştirildi.

Tören, İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, TC Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Danışmanı Kemal Kafadar, Fraunhofer Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Michael Henke ve programda eğitim veren akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşti.

Lojistik Sektörüne Uygulama Odaklı Araştırmalar Katma Değer Getirecek

İmza töreni sonrası İÜ Avcılar Yerleşkesi’nde sektör temsilcileri ve akademi dünyasının katılımıyla “Sanayi ve Araştırma Ortak Çalışmalarında Uygulama Odaklı Lojistik” konferansı düzenlendi.

Konferansta Türkiye sektör ihtiyaçlarına uygun ve dünya standartlarında lojistik ulaşım ve üretim alanında çalışmalar yürütecek olan Fraunhofer IML’nin faaliyetleri hakkında bilgi paylaşılarak uygulamalı lojistik çalışmalarının Türkiye’deki konumu ele alındı.

Açılış konuşmasını yapan TC Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Danışmanı Kemal Kafadar, lojistik maliyetlerinin tüm sektörleri yakından ilgilendirdiğini ve bu alanda Türkiye lojistik sektörünün teknolojiden daha fazla yararlanması gerektiğinin önemini vurgulayarak şunları söyledi: “TC Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı olarak lojistik sektörünü tüm sektörleri ilgilendiren stratejik bir alan olarak görüyoruz. Bu doğrultuda bu alanda yatırım ve know-how transferi yapmak isteyen tüm girişimcileri destekliyoruz. Lojistik sektöründe teknolojinin en üst seviyede kullanımına önemli katkılar sağlayacağına inandığımız Fraunhofer IML’yi ülkemiz lojistik sektörünün hizmetine kazandırmış olmaktan dolayı gururluyuz. İstanbul Üniversitesi ile Fraunhofer arasında gerçekleştirilen bu işbirliğinin hacim ve potansiyeli son derece değerli olduğu gibi, getireceği katma değerler de önemli. Bu enstitünün faaliyetlerinin Türkiye’nin 2023 hedefleri çerçevesinde dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olması ve ihracatını 500 milyar dolara çıkarması hedeflerine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Ekonomik kalkınmamızın temel sektörlerinden biri olan lojistik sektöründe gerçekleşecek olan bu çalışmaların Türkiye’de yapılmasına destek olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

DSC_6518

“Teknoloji Transfer Ofisleri, Akademik Çalışmaların Ürün ve Hizmete Dönüşmesinde Önemli”

Fraunhofer IML ve İstanbul Üniversitesi’nin ortak çalışmasına ilişkin memnuniyetlerini dile getiren İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz konuşmasında, “Üniversite ve sanayi arasında koordinasyonu ve iletişimi sağlayan; üniversitelerin, ulusal ve uluslararası kamu desteklerinden en üst düzeyde yararlanabilmeleri adına proje ofisleri gibi çalışan Teknoloji Transfer Ofisleri, akademik çalışmaların ürün ve hizmetlere dönüşmesinde ve patent hâline getirilmesinde etkin rol oynuyorlar. Bu kapsamda Almanya’nın ve dünyanın önde gelen uygulamalı araştırma kurumlarından olan Fraunhofer IML ile Üniversitemizin Teknoloji Transfer Uygulama ve Araştırma Merkezi arasında gerçekleşen bu işbirliğinin, taşımacılık ve lojistik sektörüne ilişkin 2023 hedeflerine ulaşılmasında etkin rol oynayacağına, lojistik sektörünün sorunlarının üniversite-sanayi işbirliği ile çözümü için bir model olacağına inanıyorum.” dedi.

DSC_6557

“Yegane Amacımız Uygulamalı Araştırmacılık”

Fraunhofer IML Direktörü Prof. Michael Henke, Almanya’daki Uygulama Odaklı Lojistik Araştırmaları üzerine gerçekleştirdiği sunumunda Türkiye lojistik sektörünün tüm sektörlerde katma değer yaratmada potansiyeline dikkat çekti ve sözlerine şöyle devam etti: “Fraunhofer olarak en önemli misyonumuz, araştırma ve uygulama arasında bir bağlantı olarak hareket etmek. Zaten bizim yegane amacımız uygulamalı araştırmacılıktır. Enstitümüzün halihazırda kullandığı metodoloji yöntemlerini, Türkiye’ye adapte etmek de mümkün. Bu şekilde üniversiteyle olan işbirliğiyle, Türkiye’nin yeni sinerji ve güçleri ortaya çıkacaktır ve bu bileşenler sanayi ve üniversiteler arasında, yenilikçi ve pratik uygulamaları mümkün kılan bir köprü oluşturacaktır. Bu bağlamda Fraunhofer IML, üretim ve lojistik sektöründen endüstriyel ortaklar ve İstanbul Üniversitesi enstitüleriyle sipariş ve uluslararası ticaret birliği projeleri geçekleştirmeyi amaçlıyor. Enstitümüzü, coğrafi konumu itibariyle büyük önem arz eden Türkiye’nin lojistik ağını en üst düzeyde geliştirmek odaklı çabaların önemli bir parçası olarak gören ve Türkiye’de açılmasına öncülük eden herkese teşekkür ediyorum.”

DSC_6537

Türk sanayisinin küresel başarısı için ülkenin kan damarları olan lojistik ulaşımın yurt dışındaki fiyat rekabetindeki önemli rolüne dikkat çekilen konferansta, küresel tedarik zincirlerinin efektif çalışmasını sağlayacak ve Türkiye’yi dünya pazarlarında rekabet avantajına yöneltecek çözümler masaya yatırıldı.

Lojistik sektörünün 2023’e Uzanan Dönemde Lojistiğin Türkiye’deki Konumu, Türkiye’deki Uygulama Odaklı Lojistik ve IT Araştırmaları Avrupa ve Türkiye arasındaki Küresel Köprüde Lojistiğin Önemi, Türkiye’nin Lojistik Vizyonu başlıklarıyla detaylı bir şekilde ele alındığı konferansta, LODER Başkan Yardımcısı Prof. Mehmet Tanyaş, YASAD Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Erbaş, Ekol Lojistik Süreç Geliştirme Yöneticisi Erdem Özsalih, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kıdemli Proje Direktörü Faruk Kurtulmuş ve Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş konuşmacı olarak yer aldılar.

DSC_6600

Kaynak : İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü / Tuğba APAYDIN