Frankofoni Haftası Film Gösterimiyle Kutlandı

AJANS ÜNİVERSİTE- Ahsen ESER

Fotoğraf- Kasım BALTACI

Beş ayrı kıtada konuşulan bir dilin zenginliğini kutlamak amacıyla düzenlenen Fransız Dili ve Frankofoni Haftası, İÜ Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleştirilen etkinlikle kutlandı. Etkinliğe İÜ Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedret Öztokat, İsviçre Başkonsolosu Monika Schmutz Kırgöz, İsviçre Başkonsolosu Yardımcısı John Ruhoff ile Les Grandes Ondes filminin yönetmeni Lionel Baier katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Nedret Öztokat Frankofoni Etkinliği’nin önemini vurgulayarak katılımcılara teşekkür etti. Prof. Dr. Öztokat’tan sonra söz alan Lionel Baier şunları aktardı: “Fransızca öğrenme çabası gösterdiğiniz için teşekkür ederim. İsviçreli olduğum için büyürken etrafımda çok Türk vardı, hala İsviçre’de yaşayan çok Türk var. Bu tarz kültürel temaslardan dolayı Türkiye ve İsviçre’nin birbirine benzediğini düşünüyorum.” Lionel Baier’in konuşmasının ardından Les Grandes Ondes (Uzun Dalga) filmi gösterildi.

DSC_0267

Günümüze Yansıyan Karanfil Devrimi

Film sonrası yaptığımız söyleşide Lionel Baier, yönetmenliğini yaptığı Les Grandes Ondes (Uzun Dalga) filmi üzerinden şunları aktardı: “1974 Portekiz Karanfil Devrimi’nden bahseden bir film olarak Les Grandes Ondes (Uzun Dalga) politik bir amaç gütmese de politik bir yöne sahip. Yalnızca krizle değil tarihle de ilgilendiğimizden filmi komedi yönünde çekmeyi düşündük çünkü insanların bu konular üzerinde düşünmesini istedik. Avrupa’yı bir komediye yerleştirmek kesinlikle politik bir karardı. Küresel olarak düşündüğümüzde Karanfil Devrimi dünyadaki diğer devrimlere örnek olmuştur çünkü askeri güçler hızlı bir şekilde gücü yetkililere bırakmıştır. Filmi çektiğimiz süreçte politik noktada bir kısıtlama da yaşamadım.”

DSC_0287

Frankofoni Baharı

Frankofoni Etkinliği’nin önemli katılımcılarından İsviçre Başkonsolosu Yardımcısı John Ruhoff, Frankofoni Etkinliği’nin önemi üzerine şunları dile getirdi: “Frankofoni, farklı ülkelerde farklı isimlerle anılan açık bir zaman aralığıdır. Küresel bir şeydir. Fransa, İsviçre, Belçika ya da Fransızca konuşulan herhangi bir ülkenin temsilciliği olan her yerde kutlanır. Türkiye’de de aktif bir şekilde kutlanan Frankofoni, Fransız Kültür Merkezi ile İsviçre’nin işbirliği sonucu birçok etkinlik düzenlenerek, İstanbul, İzmir ve Ankara’daki Kültür Merkezleri’nde özel film gösterimleri ve yarışmalarla kutlanır. Bu kültürel bir festivaldir, kesinlikle politik değildir.”

DSC_0290

DSC_0298