Frankafonların Bilgi Yarışması Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Ege ÖZTOKAT, Selin SARI

 

Fransız coğrafya bilimci Onéisme Reclus’ün 1880’de ortaya koyduğu frankofoni terimi Fransızca konuşan ülkelerin ortak kültürünü ifade ediyor. Fransızca’nın kültür dili olarak kullandığı ülkemizde demart ayında frankofoni çeşitli etkinliklerle kutlanıyor

Türkiye’deki Fransız kültür kuruluşları ve Fransız Liseleri yıllardır Frankofoni Ayı’nı çeşitli etkinliklerle kutlamakta. Üniversitemizin Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü de Frankofoni Ayı’nı kutlamak için 27 Mart Perşembe günü ünlü Fransız televizyon programı Questions Pour Un Champion’dan esinlenerek bir bilgi yarışması düzenledi. Yarışmanın açılışında konuşan Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nedret Öztokat mart ayının Frankofoni Ayı olduğunu ve frankofoninin sadece ülkemizde değil tüm dünyada çok özel bir kültür ve edebiyatı temsil ettiğini söyledi. Bölümünün Türkiye’nin Fransızca alanında en eski ve en köklü bölümü olduğunu belirten Öztokat, bu tarz etkinliklerin frankofoninin önemli bir ayağı olduğunu söyledi.

Bölümün bütün dönemlerinden öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen bilgi yarışması sonucunda Fransa Elçiliği Kültür Servisi Dil ve İşbirliği Ataşesi Marie-Christine Jung, kazanan öğrencilere ödüllerini takdim ederken Fransızca’nın sürekli gelişen bir dünya dili olduğunu ve Türkiye’nin bu dile gittikçe daha çok ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

 

Kültür ataşesi ödülleri teslim ediyor