Fotoistanbul’un Onur Konuğu Ara Güler’di

AJANS ÜNİVERSİTE- Sümeyye YAMAN

Fotoistanbul etkinliği çerçevesinde dün Pera Müzesi’nde panel gerçekleştirildi. Panele Paul Mcmillen, Simber Atay, Özcan Yurdalan ve Coşkun Aral konuşmacı olarak katıldı.

Panelde konuşma yapan Özcan Yurdalan, “Ara Güler’i sadece fotoğraflarına bakarak anlamak mümkün müdür? Ara Güler bu fotoğrafları neden çekti, bize anlatmak istediği hikâye neydi? Sorularına cevaplar arayacağız” dedi.

Ara Güler’in fotoğraflarının zihinde birer imge olarak kaldığını söyleyen Simber Atay, “An fotoğrafçısı olabilmek için varoluşuyla faaliyetinin birbirini teyid etmesi gerekiyor. Ara Hocamız bunun müstesna bir örneği. İstanbul nerede? Denildiğinde onun fotoğraflarında, diyebiliriz” ifadesini vurguladı.

IMG_9186

Yaşamı boyunca Ara Güler’in fotoğraflarıyla büyüdüğünü belirten Paul Mcmillen, “Fotoğrafları tek başına kendini anlatıyor. Ara Güler’i sadece fotoğraflarıyla anlamak değil, eleştirel analizle anlamak mümkün olabilir” dedi.

Dün hayatını kaybeden Gazeteci Çetin Altan için rahmet dileyen Coşkun Aral, “Türkiye’deki insanlara sürekli ‘enseyi karartmayın’ derdi, ruhu şad olsun” dedi. Aral, Ara Güler’i gazeteci olarak kabul ettiğini şu şekilde açıkladı: “Ara Güler benim için fotoğrafçı değil, gazeteci. O ülkede olanları ulusaldan evrensele taşıyan biri. Dün çektiğim fotoğraflara bile ‘daha iyi çekebilirdin’ diyor. İyi ki var. Dünyanın neresine gitsem kafamda onu taşıdım hep. Ustam olsa nasıl bakardı şimdi, diye. Kimi fotoğraflamak isterdiniz diye sorduğumda ‘Einstein’ dedi. Yaşamımızda onu anlamaya çalıştığımızda, yereli evrensele taşıyabilmek için görenle bakan arasındaki farkı anlayan insanlar lazım bize”

9 Ekim’de başlayan Fotoistanbul Fotoğraf Festivali “Başka Hayatlar” temasıyla 8 Kasım’a kadar devam edecek.

IMG_9238