“Fotoİstanbul” Başlıyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Devrim ÇIRPAN

Amerika, Asya, Avrupa kıtaları başta olmak üzere Türkiye’den 60’a yakın sanatçının katılacağı Fotoİstanbul, 8 Kasım tarihine kadar fotoğraf severlere açık olacak. Beşiktaş İskelesi, Ortaköy Yetimhanesi, Ortaköy Sanat Merkezi, Serencebey Barbaros Bulvarı ve Köyiçi olmak üzere Beşiktaş’ın 5 farklı noktasında gerçekleştirilecek ve milyonlarca kişinin takip edeceği festivali Ajans Üniversite olarak takip edeceğiz.

Fotoİstanbul: Çok Geniş Kapsamlı Bir Etkinlik

İstanbul’un en geniş kapsamlı fotoğraf etkinliği olan Fotoİstanbul’da 47 sergi,15 panel ve yuvarlak masa tartışmalarının yanında, 80 fotoğraf sunumu, 100’ün üzerinde portfolyo incelenmesi, kitap imza günleri ve fotoğraf ustalarıyla söyleşiler başta olmak üzere birçok etkinlik olacak. Fotoİstanbul’un destekçilerinden Mimar Sinan Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde de etkinlikler gerçekleştirilecek.

10 Ekim’de açılışı yapılacak olan Fotoİstanbul’un önemli noktalarından Beşiktaş İskelesi’nde, festivalin Sanat Yönetmeni Atilla Durak ve Küratörü Hüseyin Yılmaz Ajans Üniversiteye özel açıklamalarda bulundu.

12088499_1546909385555686_6183114360425312807_n

İstanbul’da Ustalar Konuşacak…

Festivalin Sanat Yönetmeni Atilla Durak, “Geçen sene organizasyonumuza gelenler bilirler, bizim her sene seçtiğimiz bir temamız var. Bu sene festivalde ‘Başka Hayatlar (Lıves Of Others)’ konulu bir tema seçtik” diye konuştu.

Festivalde yerli yabancı bir çok fotoğrafçının söyleşinin olacağının altını çizen Durak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu sene Josef Koudelka, Atta Kım ve Ara Güler’e özel bir köşe hazırladık. ‘Ara Güler’i anlamak’ veya ‘Ara Güler’e şapka çıkarmak’ adında saygı bölümümüz var. Aynı zamanda Pera Müzesi ile ortak bir söyleşimiz olacak. Bunun yanında Macar Kültürüyle ilgili Beyoğlu’nda yaptığımız ortak bir sergimiz var. Kısaca İstanbul’un hemen hemen her yerinde bir ay sürecek festivalde sergiler bulunacak. Ziyaretçiler festivalin iki ortağı Mimar Sinan Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek söyleşiler ve etkinliklere internet adresinden ulaşabilirler.”

12083667_1546909862222305_1332363730_n

Son olarak festivalin küratörlerinden Hüseyin Yılmaz ise, şunları kaydetti: “Bu sene İstanbul’u daha büyük ve kalabalık bir festivalle buluşturuyoruz. Bu etkinliklere, sergilere ve festivalin bulunduğu genel olarak her yerde farklı hayatlar görecek gelenler, gelemeyenler ise, bizleri sosyal medya hesaplarından takip edebilirler.”

Fotoİstanbul ile her türlü bilgiyi http://fotoistanbul.org/ linkinden ulaşabilirsiniz.