Fırat Okul,Radyo İletişim’deydi

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN

Murat İçli’nin sunduğu radyo programına konuk olan Fırat Okul ilk olarak genel bir sezon değerlendirmesinde bulundu. Okul sezon başındaki hedeflerinin ligde ilk sekiz içinde yer almak olduğunu belirtti ve “Bu lig ciddi anlamda Avrupa’nın en pahalı ligi konumunda. İyi bir performans sergiledik. Mütevazı bir bütçeyle yarı final oynadık. Yarı finali geçebileceğimizi düşünüyorduk ama Belçika’nın CastorsBraine takımı oyun tarzı olarak bize tersti. Onlar atletik ve hızlı bir takımdı, biz ise daha sakin ve yavaş oynamayı tercih eden bir takımdık. Oyun üstünlüğümüzü gösteremedik ve yarı finalde elendik. Bakıldığı zaman bir adım üstünü yapabilirdik ama bu da kötü değil. İki sene üst üste yarı final oynamak kolay değil” diye konuştu.

“Lig O Kadar Kaliteli ki Ne Olacağı Bilinmiyor”

Basketbolu Geliştirenler Derneği (BGD) hakkında açıklamada bulunan Okul BGD’nin 3 yıl öncesinde basketbolu seven iş adamları tarafından kurulmuş ve basketbolu bir adım yukarıya taşımaya çalışan bir ekip olduğunu vurgulayarak, BGD ile nasıl anlaştıklarını anlattı ve “İÜ ile bağlantıya geçip sponsor olma durumu oluştu. Rektörümüzle görüşüp o zaman protokol imzalandı. Biz devlet üniversitesi ve ona bağlı bir kulübüz. Açıkçası büyük paralar harcamayıp alt yapımızdan yetiştirdiğimiz oyuncularla birkaç yabancı oyuncu ekleyip hep bu ligde kalmanın mücadelesini verdik. Biz bu sponsorlukla beraber Fenerbahçe’nin, Galatasaray’ın, Beşiktaş’ın yaşadığı ortamları yaşamaya başladık Kadro yapımızda gerçekten büyük takımlarla baş edecek kadro kuruldu. İstanbul Üniversitesi BGD olgusunda bunun farkını yaşadık” şeklinde konuştu.

BGD yokken eski sistemlerine döneceklerini de söyleyen Okul“Şu anda ligin belli gelirleri var, o gelirler bünyesinde kadro kurup, o paraları doğru ölçüde harcayıp ligde kalma mücadelesi vereceğiz. Önümüzdeki sene de Eurocup’ta gruptan çıkma hedefi olacak ve ligde de playoff yapabilirsek, düşme hattından kurtulabilirsek gerçekten iyi iş yapabilmiş görüntüsü vereceğiz. Ama bunu konuşmak için erken. Yeni kadrolar kurulacak. Lig o kadar kaliteli ki ne olacağı bilinmiyor” dedi.

“Aynı Desteği Sürdürmelerini İstiyoruz”

Programın ilerleyen dakikalarında Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’ne (TKBL) getirilen yeni yabancı kuralı konuşuldu. Okul bu kural hakkında şunları söyledi: “Hiçbir antrenör iyi oynayan Türk oyuncuyu kenarda oturtup ondan verim almamayı düşünemez. Oyuncular kendini öne çıkartıp oynamak istiyorlarsa ve bunun için mücadele ediyorsa istediği süreleri alacaktır.”

Önümüzdeki sene için sponsor anlaşması olmadığından bahseden Okul, sponsor olmasa da İstanbul Üniversitesi’ni destekleyenler ve kulübün organizasyonuyla istediği şeylere ulaşabileceğini dile getirdi.

Avrupa’da koçluk yapmak isteyip istemediği hakkındaki soru üzerine U-16 Milli takımla İtalya’dayken Napoli’nin ikinci takımından teklif geldiğini ve o teklifi çeşitli sebeplerle olumsuz karşıladığını ifade eden Okul şu açıklamada bulundu: “Avrupa’da koçluk yapmak isterim. Basketbolun dili birdir.”

Okul ayrıca A Milli Kadın Basketbol takımını çalıştırma hedefinin de olduğunu söyledi.

Programın sonunda ise Okul, bu sezon takımı destekleyen ve buradayız diyen bir ekiple karşılaştıklarını kaydetti ve “Seneye o ekibe daha çok ihtiyacımız var. Çünkü önümüzdeki sene daha düşük bütçeli bir kadro kurup deplasman havasını yaratmamız lazım. Aynı desteği sürdürmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.