Finans Öğrencilerine Finans Laboratuvarı

AJANS ÜNİVERSİTE

İÜ Sermaye Piyasaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin, İş Yatırım’ın sponsorluğuyla hazırladığı SERPAM TrademasterInvestment Platform, 5 Mart 2015 Perşembe günü saat 12.00’de açıldı.

Açılış törenine İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Ersöz, İÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Pekdemir, Sermaye Piyasaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Köse, İş Yatırım Genel Müdürü Erdal Aral, İÜ Genel Sekreteri Metin Küçük, İş Yatırım Genel Müdürü Yardımcısı Cenk Aksoy, İş Yatırım Pazarlama Müdürü Can Pamir, İş Yatırım çalışanları ve öğrenciler katıldı.

Finans laboratuvarlarının öğrencilerin ve katılımcıların piyasaları anlayabilmeleri ve çalışma dünyasına katkı sağlayabilmeleri açısından bir gereklilik haline geldiği günümüzde, İş Yatırım’ın sponsorluğu ile kurulan SERPAM TrademasterInvestmentPlatform’un öğrencilere farklı bir bakış açısı ve dünya görüşü sağlayacağı düşünülüyor.

Uygulamalı Portföy Yönetimi dersiyle paralel kullanılacak olan merkezde öğrenciler, yurtiçi piyasalarda BIST100 hisseleri, VIOP’ta belirli kontratlar, Euro, USD, gösterge tahvil, altın gibi yatırım araçları hakkında teorik bilgilerini İş Yatırım’ın online işlem platformu olan TradeMaster’da uygulama olanağı bulacak, gerçek zamanlı verilerle sanal işlem gerçekleştirebilecekler. İş Yatırım uzmanlarının piyasa bilgi ve tecrübelerini öğrencilerle paylaşacakları ve günlük hayattaki uygulamaları derslere taşıyacakları merkez, aynı zamanda bir finans laboratuvarı olarak kullanılacak. Gerçek datalar ile piyasaları takip etme ve işlem yapma imkanı bulacak olan genç finansçılar için üniversite içi ve üniversiteler arası yarışmalar da düzenlenecek.

TradeMaster Kampüs projesi, İstanbul Üniversitesi‘nin katılımı ile altı üniversiteye ulaşmış oldu.