Filmmor Kadın Filmleri Festivali Perdelerini Açtı

AJANS ÜNİVERSİTE – Duygu ÜNAL

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 15 Mart Cumartesi günü kapılarını izleyicilerine açtı.

12.si düzenlenen köklü festivalin bu yılki teması “Kendine Ait Bir Cüzdan”. On yıldır kadınların yarışmaya değil dayanışmaya, yan yana olmaya ihtiyacı var düşüncesi ile yarışmasız süren festivalde Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü ikinci kez yer alacak. Bu yıl festivalin bir de Kaleydoskop bölümü var. Pozitif ayrımcılıkla sadece kadın yönetmenlerin filmlerine yer veren festivale, bu yıldan başlayarak her yıl, Kaleydoskop ile bir erkek yönetmen filmiyle beraber konuk olacak. Festival ekibi atölyenin maksadını; “erkekler tarafından yapılan, kadınlara bakan filmleri kadınların bakışına teslim edip -mor iğneleri zulada tutarak- filmin yönetmeni ile karşılıklı tartışma olanağı yaratmak” olarak açıklıyor.

Panel, söyleşi ve atölyeler ile açılışını İstanbul’da yapan festival, sırasıyla Mersin, Adana ve Muğla’da gösterime girecek. Festival ayrıca bu yıl ölümünün 20. yılı olan Bilge Olgaç’ı da üç filmine yer vererek anıyor. Festivalde yer alan Kırılgan, Oyuncak Bebekler Ağlamaz, Bekaretinizi Kaybetmenin Yolları, Saklı Bekleyiş filmlerinin programda belirtilen tarih ve yerlerdeki gösterimlerinin ardından yönetmenleriyle söyleşi gerçekleşecektir.
İstanbuldaki salonları İstanbul Modern, Pera Müzesi ve Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşen festivalin biletleri 5 TL.