“Fikri ve Sınai Haklarda Problemler ve Çözüm Yolları” Sempozyumu Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE –Devrim ÇIRPAN

Etkinliğin 2. Oturumu’na başkanlık yapan Yargıtay 11.Hukuk Dairesi Üyesi Levent Yavuz, “Haksız Rekabet Hukukunda Güncel Gelişmeler” konusunda bilgiler verdi ve oturum konuşmacılarını tanıttı. Katılımcılardan ilk olarak konuşmayı yapan İÜ Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı (ABD) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Füsun Nomer Ertan “Yeni Türk Kanunu’nda Yeni Haksız Rekabet Halleri” konusunda açıklamalarda bulunarak sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Haksız rekabeti birçok halle açıklayabiliriz. Örnek olarak depoları boşaltıyoruz, zararına satışlar haksız rekabet halleridir. İşletme olarak promosyon yapıyorsanız, haksız rekabet değil, bu bir rekabettir” dedi.

Daha sonra konuşma yapan Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku ABD Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Tamer Pekdinçer ise “Haksız Rekabet Hukuk’unda Emek İlkesi ve Etikleri İlkesi” konusunda açıklamalarda bulundu. Mezun olduğu İstanbul Üniversitesi’ne teşekkür eden Yard. Doç. Dr. Pekdinçer, emek ilkesinin tanımını yaptı ve “Emek ilkesi rekabetin emeğe dayanmasıdır” dedi.

Son olarak Sektör Temsilcisi Ejder Altıparmak da “Sektörel Olarak Haksız Rekabet Problemi” konusunda açıklamalarda bulundu. Altıparmak, “Sektör temsilcisi olarak, hukukun bizi korumasını istiyoruz” dedi.

DSC_0013