Fidanlar Toprakla Buluştu

AJANS ÜNİVERSİTE – Abdurrahman MAZI

 

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çevre Yönetim Birimi “Çalışanlar ve Öğrenciler Sosyal Sorumluluk için Elele” projesini 29 Mart’ta Çatalca’da hayata geçirdi

 

Çatalca Elbasan Köyü mevkiinde yaklaşık 250 çevre gönüllüsünün katılımıyla fidan dikimi projesi gerçekleşti. İstanbul Tıp Fakültesi Çevre Yönetim Birimi ve Hastane Müdürlüğü Organizasyonuyla gerçekleşen Projeye Çatalca Kaymakamı Nevzat Taşdan, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bilgin Saydam, Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ender Makineci, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Mehmet Akif Karan, Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere, Çatalca Orman İşletme Müdürü Temel Bulut, Çevre Yönetim Birimi Başkanı Bilge Hapçıoğlu, Orman işletme Şefi Cemil Kemikli, Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Şükrü Öztürk, İstanbul Tıp Fakültesi Hastane Müdürü İhsan Papakçı,  Çevre Yönetim Birimi Hemşiresi Fatma Azizoğlu gibi alanında uzman kişiler katıldı. Etkinlikte yaklaşık 600 adet çam fıstığı dikildiğini dile getiren Prof. Dr. Makineci çam fıstığı kozalakları hakkında bilgi verdi.

 

DSC_0339

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çam Fıstığı Yüksek Besin Maddesidir

 

“Çam fıstığı kozalaklarından çıkarılan sert kabukların kırılması sonucu elde edilen ve besin değeri oldukça yüksek bir besin maddesidir. Bütün Akdeniz ülkelerinden yetişen bu ağaç şemsiye görünümünde 20 metre’ye boylanabilen geniş tepeli bir çam türüdür.” diye belirten Makineci, Kozalaklarının üretiminin 20 yaşından sonra başladığını Fıstık çamının kozalakları olgunlaşınca ağaçtan bir sopa yardımıyla düşürüldüğünü ve güneş alan bir yere serildiğini belirtti. Prof. Dr. Makineci, “Kozalaklar sıcağın yardımıyla açılarak içindeki tohumlar dışarı çıkarılır. Tohumlar suda yumuşatılarak içindeki fıstığın ayrılması sağlanır. Tohumu kaplayan ince zar temizlenir ve son olarak fıstık kurutulur. Kurutulan fıstıktan çıkan fıstıklar çuvallanıp satışa hazır hale getirilir.” Diye konuştu.

 

DSC_0408

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yapılan fidan dikimi etkinliğinden sonra İnceğiz Köyü Piknik Alan’ına geçen öğrenciler ve öğretim üyeleri, burada piknik yaptı. Pikniğe köy muhtarı Şenol Yaman da katıldı. Burada çevre gönüllerine sucuk-ekmek, ayran ve baklava dağıtıldı. Ardından at binme, halay çekme ve ip atlama gibi etkinliklerle adeta şölen havası yaratıldı.

 

 

Fidanlar Toprakla Buluştu” konusunda Bir Fikir

  1. Fidan dikme çalışmasına gitmeyi çok istiyordum. İnsan bir şeyi çok istememeli anlaşılan Grip denilen illet beni bir garip etti ve cumartesi günü kafam yastıktan kalkmadı bir türlü. Gidenler şanslıydı diyorum. Hava bile destekledi onları.

Yorumlar Kapalı