Fetih Şöleni Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE- Batuhan DEMİRCİ

Fetih Şöleni, İstanbul Büyük Belediyesi (İBB) mehter grubunun gösterisiyle başladı, ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla Fetih ve Kuruluş Şöleni’nin açılışı yapıldı.

DSC_0100

Açılış konuşmasını İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak yaptı. Prof. Dr. Ak, konuşmasının başlangıcında etkinliğin hazırlayıcısı olarak Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Yavuz Padem ve İÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Abdulkadir Emeksiz’e teşekkürlerini sundu.

Prof. Dr. Ak, “İstanbul’un Fethi’nin ve Fethin ifade ettiği anlamı doğru anlamak lazım” dedi. Prof. Dr. Ak, Fatih Sultan Mehmethan’ın İstanbul’u Roma İmparatorluğu’ndan fethedip geliştirdiğinden ve Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde işgale uğrayan İstanbul’u bu sefer de Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının sayesinde kurtararak Türkiye Cumhuriyeti altında bizlere bu güzel şehri miras bıraktıkları için teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

DSC_0132

“İstanbul Büyük Bir İmparatorluk Şehridir”

Etkinliğin devamında Doç. Dr. Abdulkadir Emeksiz , “İstanbul tarih boyunca büyük medeniyetlerin siyasi idaresinin başkenti olmasının ötesinde her zaman eğitimi, ticaretinde sanatın merkezi olmuştur” dedi.
Doç. Dr. Emeksiz, “İstanbul büyük bir imparatorluk şehridir. Bu büyüklüğü ve tabii güzelliğinin cazibesiyle, her milletten ve her kültürden insanı kendine çeken İstanbul, tarihin her devrinde
zenginleşerek yaşamıştır” açıklamalarında bulundu.

DSC_0145

Fetih Şölenine katılımından dolayı Mustafa Ceceli’ye Prof. Dr. Mahmut Ak, üzerinde İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nde bulunan salonların desenlerinin yer aldığı bir çini hediye etti.

DSC_0242 - Kopya

Fetih şöleni Mustafa Ceceli konseriyle son buldu.

DSC_0150