Fatih Portakal İletişim Fakültesi’nde

AJANS ÜNİVERSİTE – Efe ALTAY, Emel ŞEN

Üniversite Medya Birliği’nin katkısıyla düzenlenen “Yeni Nesil Televizyon Haberciliği” etkinliğine konuk olan Fatih Portakal, etkinlik öncesi Ajans Üniversite’yi ziyaret etti.

DSC_0146

İstanbul Üniversitesi  İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer, yaptığı açılış konuşmasında Fatih Portakal’ın yeni nesil gazeteciik konusunda en iyi örnek olduğunu söyleyerek başladı.

DSC_0037

‘Benim Meselem Var’

Fox TV Anahaber Bülteni sunucusu olan Fatih Portakal, teknolojinin geliştiği bir dünyada medyanın da paralel bir şekilde gelişmesi gerektiğini söyledi ve “Kitle iletişim araçları da gelişiyor, bize daha çok insana ulaşmamız gerektiğini söylüyor. Bir iletişimci olarak insanlar benim sanal ortamda ne diyeceğime bakıyor. Takipçilerimin hepsinin benim programımı izlediğini veya benim fikirlerime katılıyor olduğunu söyleyemeyiz. İletişim sektöründe olduğum için beni takip ediyor ama yine de burada bir etkileşim söz konusu” dedi.

İnternetin gelişimiyle birlikte haberin içerisine renk katılması gerektiğini söyleyen Portakal, “Anchorman dediğimiz olay kısa ifadeyle meselesi olan kişidir. Benim meselem var. Kafama uymayan bir siyasi olayın anlatımına, bir kadının öldürülmesine de meselem ve söyleyeceklerim var. Bunlara yapacak yorumlarım var benim. Haberin içerisine yorum katma konusunda Mehmet Ali Birand bir öncüydü” dedi. Haberin içerisine yorum katma konusunda konuşmayı sürdüren Portakal, “Biz haberin genel çatısını koruyoruz. Haberi izleyiciye vermiyor değiliz. Evinizin içerisinde biraz değişiklik yaptığınızı düşünün. Biraz seksilik katıyoruz. Diğer haber bültenlerinden ayrıldığımız nokta bu. Artık kalıpları yıkmak gerekiyor. Yeni nesil iletişimcilerin farklılaşması lazım” dedi.

DSC_0040

‘Kırmızı Don Haberi Yaptım’

Spiker kavramının kendisi için bittiğini söyleyen Portakal, “Bugün birisi bana spiker olmak istiyorum dese ilk önereceğim şey muhabirlikten başlamak. Haberin ne olduğunu, heyecanının ne olduğunu öğrenmek gerek. Acıyı çekmek gerek. Eğer bunları yaşamazsanız, oturduğunuz koltuğun hakkını veremiyorsunuz” dedi.

Şimdiye kadar yaklaşık 12 bin haber yaptığını söyleyen Portakal, “Kırmızı don haberi de yaptım, siyasetçi de takip ettim, Erbil’e de gittim. Bunlar beni olgunlaştırdı. Her haber kendi içerisinde özeldir. Siyasetçi haberi, kaza haberi, Deniz Seki haberi… Bu haberlere dair söyleyecek bir şeyim varsa söylüyorum. Bunu beğenmeyenler de var. Olabilir tabii ama beni beğenmeyenlerin alternatifleri var” dedi.

Fatih Portakal, konuşmasından sonra katılımcıların sorularını yanıtladı. Oturumun en sonundaysa Portakal’a Prof. Dr. Nilüfer Sezer tarafından plaket takdim edildi.