Farkında Olmadan Yapılan Spor: Bilek Güreşi

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN

Bilek güreşi uzun yıllardır çeşitli federasyonlar adı altında faaliyet gösteren bir spor. İnsanlar bu sporu aralarında rekabet olarak ve bir kazanan belirlemek için zevk için yapıyor ve bu sebepten dolayı da Bilek Güreşi sporunun üzerinde çok fazla durulmuyor. İstanbul Üniversitesi pek çok spor dalında olduğu gibi Bilek Güreşi alanında da faaliyet gösteriyor. İstanbul Üniversitesi Bilek Güreşi takımı antrenörü Cemre Can Akkaya, bu sporun gelişimi ve okulumuzdaki Bilek Güreşi faaliyetleri hakkında İletim’e konuştu.

“Bilek Güreşi Çok İyi Yere Geldi”

Bilek Güreşi sporunun doğru bir şekilde teknikleriyle, püf noktalarıyla öğrenildiği zaman daha fazla zevk verdiğini ifade eden Akkaya, günümüzde Bilek Güreşinin çok iyi bir yere geldiğini anlattı. Milli Takımın, Avrupa Şampiyonası, Dünya Şampiyonası ve Balkan Şampiyonaları’nda katılım gösterdiğini belirten Akkaya, takım halinde çoğu turnuvada ilk 3 arasında yer aldı. Akkaya öte yandan Bilek Güreşi sporuyla alakalı ile tek sorunun Rusya’da olduğu gibi bilek güreşi çalışma aletlerinin bilinmemesi, özel salonların bulunmaması ve gerekli yatırımların olmaması olduğunu söyledi.

13460964_10209448397668373_491135704_o...

“Ciddi Bir Başarı”

İÜ Bilek Güreşi takımının en son Antalya’daki altmıştan fazla üniversitenin katılım gösterdiği üniversiteler arası şampiyonaya katıldığını anlatan Akkaya, takının bir bronz madalyayla döndüğünü ifade etti ve “En iyi başarı olarak geçtiğimiz yılki turnuvada 2 gümüş 2 bronz madalyayla takım halinde 5. Olmuştur. Bu katılım göze alındığında ve katılan birçok milli sporcu göze alındığında ciddi bir başarı. Yatırımlarla ve antrenmanlarla  birlikte daha da iyi yerlere geleceğimize inanıyorum” diye konuştu.

“Antrenmanla İyi Yerlere Gelinir”

Takıma öğrenci seçiminden bahseden Akkaya, güçlü ve gelişime açık birçok öğrencinin kendisine ulaştığını ve bu spora başladığının altını çizdi. İşin teknik kısmının ve branşa özgü özel antrenmanlarla da iyi yerlere gelineceğini gören öğrencilerin de bu spora gönül verdiğini sözlerine ekledi.

Son olarak Akkaya İÜ’nün Bilek Güreşi sporundaki başarılarını dile getirdi ve “2013-2014 yılında 31 üniversite içinde takım halinde 15. olduk. 2014-2015 yılında 57 üniversite arasında 7. olduk. 2015-2016 sezonunda ise 50 üniversite arasından 18. olduk” dedi.