Fantasturka Festivali Başlıyor

AJANS ÜNİVERSİTE- Burcu GÜLER

İzleyici ile buluşamayan 1950’den bu yana çekilen fantastik Türk filmleri dönemin yaşayan tanıkları ile birlikte 2011 yılından bu yana Fantasturka kapsamında izleyici ile buluşuyor.

Bu sene 12- 14 Aralık tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Fantasturka, 17- 19 Aralık tarihlerinde ise Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 2014 yılında Ankara ve İstanbul olmak üzere iki şehirde düzenlenecek olan Fantasturka, her yıl bir şehri gösterim programına ekleyecek.

Bu Seneki Festival Daha Renkli Geçecek

Festivalde 12 Filmlik ‘Türk İşi Fantastik Filmler’ seçkisinin yanı sıra, ‘Türk İşi Western-Kovboy-Aksiyon’ uyarlamaları  da yer alacak. Film gösterimlerin yanı sıra Sinematik Yeşilçam sitesinin kurucularından sinema yazarı Utku Uluer ve Ankaralı Sinema Yazarlarından Fatih Danacı’nın arşivinden seçilen 10 orijinal film afişi ‘Orijinal Afişler Sergisi’ kapsamında gezilebilecek.

 Eskiden set arkası fotoğrafları olarak adlandırılan, filmden sahnelerin yer aldığı ‘Lobi Kartları Seçkisi’ bu sene festival alanını süsleyecek.

Festivalde ki diğer bir yenilik ise ‘Türk İşi Fantastik Hikaye’si, Festivalin sosyal medya kanalları üzerinden etkileşimli adı altında fantastik bir hikâye oluşturulacak.  Festival katılımcıları ve sosyal medya takipçileri tarafından yazılacak olan bu hikâyeye usta isimler tarafından son şekli verilecek ve hikâye festivalin son günü tüm festival katılımcıları ile paylaşılacak.

Festival programına aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

http://www.fantasturka.org/#!Festival-Programı-Belli-Oldu/

Fotoğraf Kaynak: http://www.fantasturka.org/