Fahrünnisa Seden Anıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Burcu GÜLER

İÜ Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Prof. Dr. Perihan Velioğlu Amfisinde gerçekleşen etkinlik İÜ Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezihe Kızılkaya Beji’nin konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Beji, Fahrünnisa Seden’in ülkemizde hemşirelik eğitim standardını yükseltmek, mesleğe profesyonel bir kimlik kazandırmak amacıyla hemşirelik eğitiminin üniversite düzeyine ulaşmasında öncü olduğunu söyledi. Düzenlenen bu etkinlikle hemşirelik mesleğiyle ilgili yapılan çabaları daha iyi anlayacaklarını belirten Prof. Dr. Beji organizasyonda katkısı olan herkese teşekkürlerini sundu.

DSC_0010

Florence Nightingale Hemşire Mektepleri ve Hastaneleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özdem Anğ konuşmasında bu gibi anma etkinliklerinde anıların tazelendiğini ve birlikteliklerin yeniden hatırlandığını söyledi. Prof. Dr. Anğ, “Fahrünnisa Seden’i bu hemşirelik fakültesinin kurucusu sayılabiliriz. Bu fakültenin kurulmasında birçok kişinin emeği vardır. Fakat Fahrünnisa Seden’e bu fakülte için ayrıca borçluyuz. Fahrünnisa Seden mesleğin içinden gelmiş birisi olarak hemşireliğin bir yüksekokul öğrenimi olabileceğini düşünen kişidir. Bu düşüncesini gerçekleştirmek için tam on altı yıl beklemiştir. Israrla üzerinde durup yürüdüğü bu yol sabır gerektiren bir süreçtir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yrd. Doç. Dr. Selva Şentürk ise konuşmasında Florence Nightingale Hemşire Mektepleri ve Hastaneleri Vakfı’nın kuruluşu hakkında bilgi vererek Fahrünnisa Seden’i anlattı.

DSC_0020

DSC_0021

Programın devamında etkinliğe katılan hemşireler Nur Camat, Emel Berkay, Şehvar Çağlayan, Güler Aksoy, Nevin Kanan ve İnci Moralı Erefe, Seden hakkında anılarını paylaştılar. Necmettin Özçelik’in “Geçmişten Günümüze Hemşirelik” Dia gösterisiyle program sona erdi.

DSC_0029