!f İstanbul 12 Şubat’ta Başlıyor

AJANS ÜNİVERSİTE

14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, yılın en çok konuşulan filmlerini Türkiye’ye getiriyor, Brezilya’dan Endonezya’ya, Hindistan’dan Kenya’ya, 42 ülkeden 115 filmin gösterileceği !f İstanbul, 12 Şubat’ta İstanbul’daki gösterimlerin ardından 26 Şubat-1 Mart tarihlerinde de Ankara ve İzmir’de olacak.

!f İstanbul bağımsız sinemanın en iyilerini, yılın çok konuşulan ve bol ödüllü filmlerini sinemaseverlerle buluştururken, !f music partileri İstanbul’un eğlence hayatına alternatif olacak, !f² de 34 şehir, 40 farklı noktaya film götürecek.

42 ülkeden 115 filmin gösterileceği 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 12-22 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da Beyoğlu Cinemaximum Fitaş, Cinemaximum Kanyon, Cinemaximum Budak; 26 Şubat-1 Mart tarihlerinde de Ankara Cinemaximum Armada ve İzmir’de ise Cinemaximum Konak Pier sinemalarında gerçekleşecek.

Bütün Mahalleli Duysun: Bir Enstalasyon
!f İstanbul kapsamında Bütün Mahalleli Duysunisimli bir kolaj çalışma da sinemaseverlerle buluşacak. Tarihleri 1960-1980 arası değişen Yeşilçam filmlerinden alnınan parçalardan oluşan bir video yerleştirmesi Bütün Mahalleli Duysun, Yeşilçam’ın kendine özgü bir alt türü olan ‘mahalle filmleri’nde sokağın ve mahalle yaşamının ortak temsil biçimlerini konu alıyor. Pencerelerdeki karakterlerden oluşan bu kolaj, bir yerleşim birimi olan ‘mahalle’de, ‘mahalleli’ temsilleri üzerinden sokağın nasıl toplumsal kontrol aracına dönüşebildiği ile ilgili ipuçları veriyor ve bu kontrol mekanizmasında toplumsal cinsiyete paylaştırılan rolleri irdeliyor. Bu çalışma ile bizlere, tanıdığı olduğumuz oyuncuların ve karakterlerin camlardan seslendiği bir sokakta yürüyormuş gibi hissettirmek amaçlanıyor.

Kaynak: www.ifistanbul.com