“Ey Koca Türkmen Dervişi”

AJANS ÜNİVERSİTE-Bülent Rauf ALTUNAY

Fotoğraf- Safiye ALTINKUM

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi ve Hürriyet gazetesi yazarı Musa Dede, Ahmet Yesevi’yi ilmi anlamda yeterince kavramanın çok kolay olmadığını, onun daha çok gönüllere hitap ederek günümüze ulaştığını aktardı. Musa Dede, bir kitapçıda kitap ararken Türkçe’mizin en büyük ikinci eseri olarak adlandırılan Divan-i Hikmet’e rastlamasıyla Ahmet Yesevi’yi tanımaya başladığını ifade etti. Musa Dede, İslam’ın her kültürün geleneklerine göre yaşanabileceğini şu örnekle açıkladı: “İslamiyet herkese hitap eder. Ahmet Yesevi’nin bize öğrettiği en büyük değerlerden biri de Türk geleneklerinden gelen örf ve adetlerle İslam’ın uyumlu bir şekilde yaşanabileceğini ortaya koymasıdır.”

DSC_0015

“Ahmet Yesevi Evrensel Bir Değer”

İslam’ın bütün âlemlere hitap eden bir barış dini olduğunu vurgulayan Musa Dede, insanların İslam’ı yaşamak için Arap gibi yaşaması gerekmediğini, her milletin kendi kültüründe bunu yaşayabileceğini söyledi. Ahmet Yesevi’nin verdiği eserlerde Allah’ın hikmetlerini ve sevgisini anlattığını belirten Musa Dede, Yesevi’nin, bunu bir Türkmen olarak kendi kültürüne has bir şekilde yaşadığını ve öğretileriyle evrensel değerlere hitap ettiğini anlattı. Allah’ın dünya dilleriyle kısıtlanamayacağını ifade eden Musa Dede, sözlerine şöyle devam etti: “ Ahmet Yesevi ilk büyük Türk mutasavvıfıdır ve insanlığın geneline hitap etmiştir. UNESCO bu değerlerden dolayı bu yılı ona ithaf etmiştir.” Musa Dede, insanlığın “Yaradan”la barışabilmesi için önce kendisiyle barışık yaşaması gerektiğinin altını çizdi.

DSC_0023

Halka Hizmet Hakka Hizmettir

Yaklaşık 7 yıldır Derviş Baba Deliler, Abdallar, Meczuplar ve Âşıklar kahvehanesi adlı 3 şubeli kafe aracılığıyla yardıma muhtaç insanların ihtiyaçları giderilmeye çalışılıyor. Bu oluşumun öncülerinden olan Musa Dede’ye göre karnı aç olan bir insan maneviyatı idrak edemez. Derviş Baba öncelikle insanların karnının doyurulmasına yardımcı oluyor ve bunu yaparken bu yardımın Allah’ın bir lütfu olduğu bilinci oluşturuluyor. Derviş Baba çağın ihtiyaçlarına uygun olarak son dönemlerde vatanlarını terk etmek zorunda kalan Suriyeli ailelerin çocuklarına Türkçe öğretiyor. Mimar Ali Denizci ve Musa Dede’nin bir araya gelerek kurduğu bir sosyal sorumluluk projesi olan Derviş Baba Derneği, faaliyetlerini hiçbir kar amacı gütmeden ve hiçbir sermaye grubuna bağlı olmadan sürdürüyor.

DSC_0030

Dervişlik İçin Üniversite Farkındalığı

İÜ Basın Yayın Yüksekokulu’na 1987’de başlayan ve 1990’da eğitimini donduran Musa Dede, birkaç yıl İsrail’de çiftçilikle uğraşarak doğal ortamda kendini tanıma fırsatı buldu.

İçinde bulunduğu manevi dergahta ustasının derviş olmak için standart getirdiğini aktaran Musa Dede, “Ustam derviş olmak isteyenlerin üniversite hatta yüksek lisans bitirmesini, birkaç lisan bilmesini ve bir sanatla uğraşmasını istedi” diye konuşarak dervişlik hususunda çıtanın yükseldiğine ve gönlünde yüksek lisans yapmak olduğuna değindi. Af sayesinde 2014-2015 döneminde İÜ’ye geri dönen Musa Dede, günümüzde Tasavvuf akademilerinde genellikle İlahiyat mezunlarının görev aldığını ve onlarında yalnızca işin felsefesine eğilebildiğini söyledi. Musa Dede, “Tasavvuf felsefe ötesidir. Ben bu akademilerde görev alabilmek için lisans eğitimimi tamamlamaya geldim. Tasavvuf akademilerinde tasavvufu doğal ortamında yaşayan ve farklı uzmanlıklara sahip insanlar olursa çok daha iyi bir yola girilir” ifadelerinde bulundu.

Fakülte Eğitimi Yazılarını Etkiledi

Sosyal Psikoloji ve İletişim Felsefesi gibi dersler yazarlığı konusunda Musa Dede’ye referans noktaları kattı ve daha fazla insana hitap etmesini sağladı. 2015 yılında insanı manevi açıdan tanıtma çabasında olan “Gölgenin Hakikati” adlı kitabı yazdı. “Okul bana farklı bir kimlik kazandırdı. Gitgide her kültürel grubun terminolojisini kullanabilir hale geliyorum” diye konuşan Musa Dede, fakültedeki gençlerin dertleriyle dertlenip, bu sıkıntılara da çözüm üretmeye çalıştığını belirterek gençlerin telefonla çok uğraştığını ve birebir iletişimlerinin zayıflamasına üzüldüğünü söyledi.

Fotoğraf: Selçuk Şamiloğlu

“Marifet kendine benzeyen insanlarla bulunmak değil size ihtiyaç duyulan bir ortamda faydalı olabilmektir. Fikir farklılıkları Hürriyet’in demokrasi kültürünü geliştiriyor” diye konuşan Musa Dede, Hürriyet’in gündem anlayışının dışında bir gündem belirliyor.

Musa Dede, Yazılarına hayattaki birikimlerinden de yararlandığı konu belirleme süreci ile başlayarak kitap ve internet üzerinden araştırma aşamasına geçiyor. “Yalvarıp yakarıyorum. Kalbimden hak olmayan söz çıkmasın ve hiç kimseyi incitmeyim diye dua ediyorum” dediği içsel hazırlık aşamasıyla yazıya hazırlandığını aktardı ve ekledi: “Güncellikten yanayım, pek alıntı huyum yoktur.”

Musa Dede son sözlerinde gençlere seslendi: “Güzel ahlak olmazsa diğer her şey insanın hayrına da mahvına da sebep olabilir. Kendimizi bilmeye çalışmalıyız” ifadelerinde bulundu. Son olarak Kaptan Efendi tarafından kendisine aktarılan, değerler hiyerarşisini açıklayan üçgenden de bahsederek sözlerini noktaladı.

Alt katmandaki veri üstü arzular, üst katmandaki veri alta hizmet eder.
Alt katmandaki veri üstü arzular, üst katmandaki veri alta hizmet eder.