Eş Seçiminde Evrimin Etkisi

AJANS ÜNİVERSİTE – Deniz ÇAKTUĞ

 

İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü’nde Evrimsel Açıdan Eşleşme ve Rekabet Paneli’nin ikincisi gerçekleştirildi

 

Katılımın yoğun olduğu panelde, temel olarak uzun süreli ilişkilerde kıskançlığın nasıl ve neden ortaya çıktığı, sadakatsizlik konusu, kadın ve erkeğin eş seçiminde hangi faktörlere dikkat ettikleri ve hangi eş modellerini tercih ettikleri konuşuldu.

 

Doç. Dr. Mert Teközel kadınların eş seçiminde analizlerinin çok fazla olmasına karşılık erkeklerin karşı cinse dair analizlerinin az olduğunu vurguladı.

 

ksdjsıjgıstr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doç. Dr. Teközel, ayrıca kıskançlık başlığı altında bilgilerini aktarırken, kıskançlığın kesin aldatma ihtimaline karşı verilen bir koruyucu tepki olduğunu ve kıskançlığın sıklığı ve şiddeti bakımından kadınlarla erkekler arasında fark olmadığını ancak kıskançlığı tetikleyen ipuçlarına verilen ağırlık bakımından çok güçlü bir cinsiyet farklılığının mevcut olduğunu belirtti. Doç. Dr. Teközel, “ Kadınlar çocuğunu sevecek erkeği yüzünden tanıyor” gibi cümlelere de yer vererek hem güldürdü hem de bilgilerini aktardı.

 

Geçtiğimiz yıl aralık ayında ilki gerçekleştirilen, temel evrimsel psikolojiye dair argümanların anlatıldığı panel için öğrenciler Doç. Dr. Teközel’in anlatımını çok beğendiklerini, bugün de burada olmaktan mutluluk duyduklarını ve önümüzde ki aylarda da devam edecek “Evrimsel Psikoloji Seri”lerine katılacaklarını söylediler.

 

fav