Erol Simavi’ye Son Veda

AJANS ÜNİVERSİTE

Fotoğraf- Ferhat Korkmazcan

Hürriyet gazetesinin kurucusu Sedat Simavi’nin oğlu Erol Simavi son yolculuğuna dün Kanlıca’dan uğurlandı. Monaco’da 85 yaşında vefat eden Erol Simavi’nin cenazesi dün uçakla İstanbul’a getirildi. Atatürk Havalimanı’ndan ailesi tarafından teslim alınan cenaze, tören için Simavi Ailesi’nin yaşadığı Beykoz, Kanlıca’daki Kanlıca Camisi’ne  götürüldü.

_DSC0005

Ailesinin Yanında

Namazın ardından Erol Simavi’nin cenazesi daha sonra Kanlıca Mezarlığı’ndaki aile kabristanında defnedildi. Cenaze töreninde Doğan TV Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Tufan Türenç, Hürriyet yazarları Ertuğrul Özkök ve Doğan Hızlan’ın yanı sıra, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti adına Başkan Yardımcısı Vahap Munyar, işadamları Mustafa Koç, Ali Koç, Halit Narin, Erol Aksoy, Erdoğan Demirören, Cem Hakko, Selahattin Beyazıt, İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar, İlber Ortaylı, Murat Bardakçı, Necati Zincirkıran, İsmail Tipi, Erol Evgin ve İzzet Öz’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. 

_DSC0054

İsviçre’ye yerleşmişti

EROL Simavi, babasının ölümünün ardından ağabeyi Haldun Simavi ile birlikte Hürriyet gazetesinin yönetimini üstlenmişti. Haldun Simavi’nin Web Ofset grubunu oluşturarak ayrılmasından sonra, Hürriyet  tümüyle Erol Simavi’nin yönetimine geçmişti. Hürriyet’in yanında Kelebek, Hafta Sonu, TV’de 7 Gün, Çarşaf, Gong, Gösteri gibi ilaveler de çıkaran Erol Simavi, 1993’te Hürriyet’in yüzde 25’lik hissesini Erol Aksoy’a sattı. Simavi, geri kalan hisseleri de 1994 yılında Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’a satarak, medya sektöründen tamamen çekildi. 1993 yılında İsviçre’ye yerleşen Erol Simavi, Belma Simavi ile evli idi.

_DSC0055

EROL SİMAVİ KİMDİR

Hürriyet Gazetesi’nin kurucusu Sedat Simavi’nin oğlu Erol Simavi, babasının ölümünün ardından ağabeyi Haldun Simavi ile birlikte Hürriyet gazetesinin yönetimini üstlenmiş, Haldun Simavi’nin Web Ofset grubunu oluşturarak ayrılmasından sonra gazete tümüyle onun yönetimine geçmişti.

Hürriyet gazetesinin yanında Kelebek, Hafta Sonu, TV’de 7 Gün, Çarşaf, Gong, Gösteri gibi ilaveler çıkaran Simavi 1993’te Hürriyet’in yüzde 25’lik hissesini Erol Aksoy’a sattı. Simavi, geri kalan hisseleri de 1994 yılında Aydın Doğan’a satarak medya sektöründen çekildi. 1993 yılında İsviçre’ye yerleşen Erol Simavi, Belma Simavi ile evli idi.

Kaynak: Hürriyet