Ercan Arslan İle Basın Fotoğrafçılığı

AJANS ÜNİVERSİTE- Kasım BALTACI

Yeni bir oluşumla yola çıkan ve aktif çalışmayı amaçlayan İÜFT, etkinliklerine başladı. Basın fotoğrafçılığı kapsamında düzenlenen ilk etkinliğin konuğu Ercan Arslan oldu. Mesleki deneyimlerinden, kendi özgeçmişinden ve akademik kariyerinden kısaca bahseden Arslan yeni gazeteci adaylarına önemli tavsiyelerde bulundu.

Doğru yerde doğru zamanda çalışan foto muhabirlerinin meslek hayatlarında daha başarılı olduklarını söyleyen Arslan, foto muhabirlerinin gazetelere asıl bilgi ve görüntü sağlayan kişiler olduğuna vurgu yaptı.

Gazeteler ile ajanslar arasındaki farka da değinen Arslan, “gazetelerin çoğunda iyi editör olmadığı için görüntüyü ajanslar kadar iyi harmanlayamazlar ve onlar kadar iyi sunamazlar. Bunun nedeni ise gazetelerde ayrı bir foto muhabirliği biriminin olmaması” dedi.

Gazeteciliğin özellikle de foto muhabirliğinin zor bir meslek olduğunu ancak dünyanın en keyifli işlerinden biri olduğunu ifade eden Arslan sektöre yeni girecek olanlara yönelik tavsiyelerde bulundu.

Ercan Arslan konuşmasını “Bu işi olaylara tepki vermek için, orada bulunmak için ve keyif almak için yapın. Bunun için de çok çalışın çünkü şu dönemde işe girmek çok zor” sözleriyle tamamladı ve soru-cevap bölümüne geçildi.