Ercan Arslan Fotoğraf Gezilerinin İlkini Düzenledi

AJANS ÜNİVERSİTE – Devrim ÇIRPAN

Geçtiğimiz günlerde Ercan Arslan, fotoğraf severlere “İstanbul’u Fotoğrafçı Gözüyle Keşfetmek” konulu bir etkinlik düzenleyeceğini ve katılmak isteyen herkese davet etmişti. Etkinliğe katılımın fazla olmasından dolayı Ercan Arslan katılımı sınırlı sayıda tutmuştu. Biz de o şanslı kişilerden biri olarak, Ercan Arslan’ın gözünden tarihi yarımada turunu tamamladık. Etkinliğin ilk grubunun toplanma yeri Eminönü Yeni Cami’de güvercinlerin olduğu taraftı ve toplanmanın ardından kısa bir tanışma gerçekleşti. Etkinliğe katılanlar arasında Zaman Gazetesi Fotoğraf Editörü Selahattin Sevi de vardı.

Arslan etkinliğe katılacaklara daha önce belirttiği gibi tarihi bir handa kahvaltı yapacaklarını söylemişti. Gezi çok eski bir tarihe sahip olan Kahveci Han’da güzel, sıcak, samimi bir kahvaltı ile başladı. Arslan ise, kahvaltı sırasında etkinlikte hem soruları cevaplıyor, hem de etkinlikteki gidilecek rotaları anlatıyordu.

DSC_5868

“Yaşadığımız Dönemi Belgelemek İçin Fotoğraf Çekmeliyiz”

Kahvaltının ardından rotamız, Arslan’ın sunumunu yapacağı Erkayalar Fotoğrafçılık’ta bulunan toplantı odasına geldik. Sunumuna Ara Güler’in tarihi yarımadada çektiği fotoğraflarından bir seçki göstererek başlayan Arslan, şunları söyledi:

“Sokağa çıkıp fotoğraf çekmeye çalışmamalıyız ilk olarak, önce herkesle arkadaş gibi olmalıyız ve daha sonra fotoğraf çekmeliyiz. Yaşadığımız dönemi belgelemek için fotoğraf çekmeliyiz ve yaşadığımız şehri tanımalıyız, bilmeliyiz.”

Etkinliğe katılanlara sunumun sonunda kısa bir fotoğraf konulu video izleten Arslan, sonunda yorumları da tek tek dinledi. Sunumun ardından Arslan rotasını fotoğraf severlerle birlikte Eminönü Yeni Camii, Galata Köprüsü ve Karaköy güzergâhlarında nasıl fotoğraf çekeceklerini ve nelere dikkat etmeleri gerektiğine ve ufak detayların önemine değindi. Sıcak havaya rağmen gerçekleştirilen gezinin bir diğer durağı ise 465 yıllık bir tarihe sahip Kurşunlu Han oldu. Kurşunlu Han’ın tarihi hakkında bilgiler veren Arslan, “ Bu mekân çok önemli bir tarihe sahip ve 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Ajansı, Kurşunlu Han’ı restore edip turizme kazandıracaktı. O dönem bu han çok gündeme geldi” dedi.

Kurşunlu Han
Kurşunlu Han

Fotoğraf gezisinin bir sonraki durağı ise, tarihi yarımadaya tamamen hâkim bir otelin 10. Katının terası oldu. Manzaraya karşı fotoğraf makineleriyle bu güzel anları ölümsüzleştiren fotoğraf severlerin bir sonraki rotası Haliç Tersanesi oldu. Arslan’ın bir gün önceden gelip Haliç Tersanesi’nin içinde gezmek için özel izin aldığını söyledi. Haliç Tersanesi’nin tarihini ve işlevlerinden bahseden Arslan, sırasıyla bulunan havuzları gezdirdi. Haliç Tersanesi’ni kareleyen fotoğraf severler, hem de toplu fotoğraflar çektirdi.

Haliç Tersanesi
Haliç Tersanesi

Güneşin tam tepede olduğu bir vakitte düzenlenen gezide, sıcak havaya aldırış etmeyen fotoğraf severlerin eğlendikleri ve tarihi yerlerden etkilendikleri yüzlerinden belli oluyordu. Haliç Tersanesi’nin ardından tabi gezi bitmemişti. Arslan Kasımpaşa’dan küçük motorlara binip yeniden Eminönü’ne tarafına gideceklerini ve orada bir çay molası verip geziye bitireceklerini söyledi. Küçük motorla yolculuğumuz başladı ve herkes yine fotoğraf makineleriyle bu anları ölümsüzleştiriyordu.

Ali Paşa Hanı
Ali Paşa Hanı

“Bu Fotoğraf Gezilerinin Devamı Gelecek”

Eminönü’ne gelindikten sonra Haliç’e doğru giden yolun sol tarafında, arada küçük ve eski tarihi sahip Altan Şekerleme. Bu dükkânın yüz yıllık bir tarihe sahip olduğunu söyleyen Arslan, buradan yazlık helva alacaklarını ve esprili bir şekilde, bizleri dünyanın en güzel çayının yapıldığı yere götüreceğini belirtti. Yaz aylarının en sıcak dönemine rastgelen bu gezide artık son durağa yaklaşmıştık… Eski ve tarihi bir yer yine, Arslan’ın fotoğraf gezisinin rotası teması zaten İstanbul’un ‘tarihi’ ve ‘kültür’üydü. Son rotamız, bir dönem Eminönü’ndeki aile yadigârı tarihi Ali Paşa Hanı’nı açık hava tiyatrosuna dönüştürerek İstanbul’a yeni bir sahne kazandıran, burada “Yaşama Dair” oyununu sahnelemişti. Arslan, Ali Paşa Han’ın tarihini anlatırken, çaylarımız geldi. Çay ve muhabbet sürerken buranın son rotamız olduğunu söyleyen Ercan Arslan, “Bu gezilerin devamının geleceğinin ve sizin isteğiniz olduğunu sürece yeni rotalarımız olacaktır” dedi.