Engelliler Haftası Gösterisi İÜ Çocuklar Evi’nde Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE – Fırat ORMANCI

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF) Çocuklar Evi tarafından düzenlenen Engelliler Haftası Gösterisi engelli öğrencilerin yapmış olduğu gösterilerle gerçekleştirildi.

Gösterinin açılış konuşmasını İÜ HAYEF Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şengül İlgar yaptı. Yrd. Doç. Dr. İlgar, “Türkiye’de işaret dilinde eğitim veren ilk kurum biziz. 2009 yılından beri bu alanda eğitim veriyoruz. Özel durumda olan öğrencilerimiz bizden bir parça. Derdimiz biz olabilmekse ayrımları ortadan kaldırmalıyız. Engelliler Haftası sebebiyle pek çok etkinlik yaptık” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmanın ardından etkinliğe katılan öğrencilerden Rabia Aytek gitar çaldı. Tüm katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür eden Aytek, “Devlet bursu alan tek öğrenciyim. Benim gibi olan kardeşlerimin daha iyi eğitim almasını istiyorum” dedi. Gösterinin devamında konuşmasını yapan İÜ HAYEF Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hülya Çalışkan Engelliler Haftası’nın önemine değindi. Prof. Dr. Çalışkan, ” Özel durumlu öğrencilerimizle olmaktan mutluluk duyuyorum. Birlikten kuvvet doğar. Hepimiz bir olursak engelleri aşabiliriz. Engelliler Haftası’nda böyle bir etkinlik yapıldığı için çok memnunum. Gurur duyacağınız bir etkinlik gerçekleştirdik” ifadelerinde bulundu.

Gösterinin devamında perküsyon grubu oyununu oynadı. Perküsyon grubunun gösterisinden sonra konuşmasını yapan Spor ve Rehabilitasyon Öğretmeni Aysun Umut, engelli insanlar hakkında genel bilgiler verdi. Umut, ” Engelli akranları ile ilk defa karşılaşan bu bireyler uyum sorunları yaşıyor. Biz bu farklılığı ortadan kaldırmak istiyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Etkinlik İşaret Dili Öğretmeni Hülya Deniz’e plaket takdiminin ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.