Engelli Yüzücü Yeni Şampiyonlara Umut Oluyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Erhan ERKİP

İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nde yüzücü olan Beytullah Eroğlu; spora ve profesyonel yüzücülüğe nasıl başladığını, şampiyonluklarını ve başarılı olmak için neler yaptığını anlattı. 1995 Kahramanmaraş doğumlu Eroğlu, Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası’nda sırt üstünde Dünya 3.’sü ve Avrupa şampiyonasında birinci olmuştu.

“Yürüyemez, Hatta Konuşamaz Diyorlardı”

Spora başlama hikayesini anlatan Eroğlu, bunun şans eseri gerçekleştiğini ve sosyal bir aktivite olarak amaçladığını aktardı. Bu dönemi Eroğlu şu şekilde paylaştı: “Spora 2001 yılında başladım. Eski milli takım antrenörü ve şu anda da Onursal Antrenörü Osman Çullu, Sydney Paralimpik Oyunları’na sadece bir engelli sporcu ile katılmıştı. Bu yüzden engelli sporcu arayışlarına başlamıştı. Okullara yazılar gönderilmişti ve ben de ilkokulda birinci sınıftaydım. O yaz bizim okula da geldiklerinde okul müdürümüz, sosyal gelişimim açısından, velime benim de katılabileceğimi belirtti. Ben de o vesile ile yüzmeye başladım. Sosyal aktivite amaçlı başladım; yani hiçbir başarı gütmeden… Sonradan yeteneğim olduğunu fark ettim. Amcam Şeref Eroğlu olimpiyat ikincisi. Onu gördükçe ‘Ben de onun gibi şampiyon olacağım’ dedim ve çalışmalarımı arttırarak 2010 yılında milli takıma girdim”

Bu konumda olmak için çok sıkı çalıştığını belirten Eroğlu çalışma programını “Haftada 19 saat antrenman yapıyorum. Aynı zamanda da okula gelip derslerime giriyorum. Günüm çok yoğun geçiyor. Güne çok erken saatte başlayıp geç bitiriyorum. Ama ülkemin bana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bu tempodan hiç şikayetçi değilim” diyerek aktardı.

“Ailem Benimle Gurur Duyuyor”

Bugüne kadarki başarılarının, sıkı çalışmanın yanı sıra, neye bağlı olduğundan ve gelecek yarışmalara nasıl motive olduğundan bahseden Eroğlu bunu “Başarılarım beni mutlu ediyor. Ailem benimle gurur duyuyor. Hep destekçim oldular. Onların desteği ile bugün bu duruma geldim. Ödüller almam da beni hem sevindiriyor hem de gururlandırıyor ve bir sonraki yarışma için motive olmamı sağlıyor” sözleriyle açıkladı.

“Git Gide Çoğalıyoruz”

Türkiye’deki engelli vatandaşları spor yapmaya teşvik eden Eroğlu “2005 yılında ilk kez Türkiye şampiyonluğumu aldım. O yılda katılım yalnızca 27 kişiydi. Ondan sonra 2011 yılında Avrupa şampiyonu oldum ve şu an günümüzdeki katılım sayısı 2 yüz 70 kişi. Yani bu vesileyle insanların görüp, bu sporun varlığına inanıp, medyanın da desteğiyle, engelli kardeşlerimizin spor yapmasını sağladık ve git gide çoğalıyoruz.” dedi. Buna ek olarak “Benim amacım, spor hayatım bittikten sonra hala bu sporun içinde var olup, tecrübelerimi aktarıp, okulumu en iyi şekilde bitirdikten sonra birçok kişiye faydalı olmaktır” diye ileriki yıllarda yapmak istediklerini belirtti. Bununla birlikte Eroğlu, eğer mümkün olursa, siyasete atılmak istediğini ve hatta spor bakanı olmak gibi bir hayali olduğunu da ekledi.