Engelli ve Engelsiz Bireyler Tandem Bisiklette Bir Arada

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Çalışmalarına topluluk şeklinde başlayan Eşpedal Derneği, toplulukta yeterli sayının oluşmasıyla Aralık 2015’te resmi olarakdernekleşti. Engelli ve engelsiz bireyleri tandem bisikletlerle buluşturan Eşpedal Derneği, şehir içi günlük turlar, uzun ve kısa turların yanı sıra kamp programları düzenliyor.

Derneğin sadece bisiklet odaklı değil, engelli ve engelsiz dostlukların oluşmasını sağladığını söyleyen Yasin Baysal, “Derneğimiz sıradan engelli derneği ya da sıradan bir bisiklet derneği değil. Şimdilik çoğunlukla görme engellilerin olduğu derneğimizde iki kişilik bisikletlerle turlar düzenliyoruz” dedi.

Görme ve işitme engeli bulunan Mustafa İşcier ise İstanbul Üniversitesi’nde formasyon eğitimi alıyor ve 3 yıldır bisikletle ilgileniyor. Derneğin yol arkadaşlığına yaptığı katkıyı anlatan İşcier, “Dernek dört temel birleşenden oluşuyor. Pilot, co-pilot, yancılar ve yol arkadaşlığı. Ben yol arkadaşlığı üzerinde durmak istiyorum. Bu kavram engelli ve engelsiz bireylerin birbirini tanımasını, birlikte bir şeyler yaparak sosyalleşmesini ifade ediyor. Bu misyonu, farkındalığı gerçekleştirmede bisiklet bir araç oluyor” diye konuştu.

12187801_174216736257237_7409146808221251769_n

Tandem Bisiklette Dengeyi Sağlamak Önem Taşıyor

Tandem bisikletin çalışma prensibinde arka arkaya oturan iki kişi birbirine bağlı olan pedalları aynı anda çeviriyor. Tandem bisiklette önde oturana pilot, arkada oturana ise co-pilot deniyor. Engelsiz birey önde oturarak bisikletin yön, fren, vites gibi hareketliliklerini yönetirken, görme engelli birey arkada oturarak pedal çeviriyor ve bisikletin ivmelenmesine katkı sağlıyor. Tandem bisiklette bisikletin dengesini sağlamak ve dengeyi bozacak hareketlerden kaçınmak büyük önem taşıyor.

“Kendimi Bisiklette Kuş Gibi Hissediyorum”

Dernek faaliyetlerinin görme engelli bireyler için taşıdığı öneme değinen Baysal, “Belki de hayatında hiç bisiklete binmemiş kişiler tandem bisiklet sayesinde bisikletle tanışıyor. Bunu yaşayan bir görme engelli özellikle uzun turlarda da bulunduysa görme engelinin özgürlüğünü kısıtlamadığını anlıyor. Düşünüldüğü zaman bir görme engelli bisiklet ile İzmir’den Bodrum’a gidiyor. Bu özgürlüğü birçok engeli olmayan insan bile yaşayamıyor. Burada özgüven ve istek çok önemli” şeklinde konuştu.

İşcier ise, “Bisiklet bir görme engelli için özgürlüktür. Zira ben her bisiklete binişimde kuşlar gibi özgür hissediyorum kendimi. Adeta onun üzerinde uçuyorum. Ayrıca bana göre, doğa ve insan etkileşimi en sade ve doğal haliyle bisiklet üzerinde hissediliyor” dedi.

12072665_160175127661398_6545606332451049092_n

Bir Günde 260 km Yol Yaptılar

Dernek faaliyetlerine değinen İşcier, “Dernek üyelerinden Sefa İpek ile İstanbul-Çanakkale turu, İzmir-Bodrum turu, İstanbul-Eskişehir turu ve buradan Ankara’ya bir günde 260 km yol yaparak bisiklet ile geçtik. Bu, Sefa ile benim bireysel olarak kırdığımız en son rekor. Kazdağları turu ve Kapadokya VelotrkGranFondo Bisiklet yarışında tandem kategorisinde elde ettiğimiz birincilik bu turların yoğun antrenmanın bir sonucu diyebilirim” şeklinde konuştu ve Türkiye’nin yarısından fazlasını bisiklet ile dolaştığını ekledi.

Tandem bisikletin Türkçe karşılığının eşpedal bisiklet olduğunu söyleyen İşcier, “Temel işlevi bakımından engelli bireylerin denge ve kondisyon gelişiminin yanı sıra mobil rehabilitasyonun ve sosyal adaptasyonun bir aracı olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda tandem bisiklette spor ve sosyalleşme bir arada” diyerek bisikletin önemine değindi.

Sıklıkla düzenledikleri şehir içi turlar için sabah saatlerinde buluşan dernek üyeleri belirlenen rotaya göre hareket ediyor. Uzun tur ve kamp programları ise genellikle yaz aylarında düzenleniyor. Sosyal sorumluluk projelerine de destek veren dernek “Eşpedal Bisikletlerle Obezite Engelini Aşıyoruz” isimli bir proje üzerinde çalışıyor.

12191730_174214296257481_5571711547360638972_n

Dernekte Pilot Arayışı Var

Şimdilerde pilot bulma sıkıntısı yaşayan Eşpedal Derneğinde bir pilot arayışı var. İsteyen herkesin üye olabildiği dernekte isteyen herkes de pilot olabiliyor. Pilot olmak isteyen kişilere tandem bisiklet eğitimi verilebiliyor. Aynı zamanda turlar ve kamplar için de eğitimler bulunuyor. Üye ve pilot olmak isteyenler derneğin sosyal medya hesaplarından ve espedal.org adresinden derneğe ulaşabilir.