Engelli Öğrenci Birimi ”Bilgilendirme Toplantısı” Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE – Beste BUDAN

İÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan toplantının açılış konuşmasını  Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın gerçekleştirdi.

Üniversite bünyesinde olduğu gibi üniversite dışında da danışmanlıklarının bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Koordinatörlüğün amacı İÜ’de öğrenim gören ve herhangi bir engeli nedeniyle özel gereksinimleri olan öğrencilerin üniversitedeki hizmetlere eşit erişimlerini sağlamaya ve gelişimlerini destekleyen bir ortam oluşturmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmektir” şeklinde konuştu.

Türkiye’de engelli sosyal politikasında bilgi sahibi olan kişi sayısının çok az olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aydın, bilgi sahibi kişilerin arttırılması amacıyla ”Engellilik Araştırmaları Yüksek Lisans Programı’nın” onaylandığını ve 2016 güz döneminde açılacağını açıkladı.

Prof. Dr. Aydın, “3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Yüksek Mimar Şükrü Sürmen’i anma programı düzenledik. Ayrıca Şükrü Sürmen’in dağınık halde bulunan çizimlerini, öykülerini ve şiirlerini toplayarak e-arşiv haline getirdik” dedi.

Prof Dr. Aydın’ın ardından Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Uzman Songül Altınsaçlı konuştu. Altınsaçlı, ilk olarak daha önce yaşadıkları birim ofisleri ile ilgili yer sorunları değindi.

2015-2016 eğitim ve öğretim yılı başı itibari ile engelli öğrenci sayısının güncellendiğini ifade eden Altınsaçlı, üniversitemizde  toplam 269 tane engelli öğrencimizin eğitim aldığını belirtti. Altınsaçlı, “2011 yılından itibaren engelli öğrencilerimiz için şenlikler düzenlemekteyiz. Genellikle bu şenlikler Avcılar kampüsünde gerçekleştirilmektedir” diye konuştu.

Fark yaratmak, bilinç oluşturmak için küçük çocuklarla da çalışıldığını söyleyen Altınsaçlı, bu amaç doğrultusunda Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF) içinde bulunan kreşte çocuklara işaret dilinin öğretildiğini ifade etti. Engelli öğrencilere verilen burslarla ilgili olarak Altınsaçlı, “Öğrencilerimizi tek tek tanıdığımız için ihtiyaçları doğrultusunda burs desteği verildiğini söyledi.

Son olarak Altınsaçlı, “Öğrencilerimize ve personelimize destek vermeye her zaman hazır ”olduklarını belirtti.