En İyi Olan Hayatta Kalır

AJANS ÜNİVERSİTE- Özlem ÖNDER

 

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Enformatik Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Hayrunnisa Çekin “Genetik Algoritmalar” sunumu gerçekleştirdi

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Ek Bina (BUYOMER) Bilişim Akademisi Bilgisayar Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen sunuma, sunucu olarak Hayrunnisa Çekin ve Yüksek Lisans öğrencileri katıldı. Sözlerine Genetik Algoritmaların bir arama metodu olduğunu ve geçmişten gelen bilgilerden yararlanıldığını söyleyerek başlayan Çekin, “Genetik Algoritmalar olasılıksal bir metottur. Rastgele değildir. En iyi olan hayatta kalır, evrim analizinden yararlanır” dedi.

 

Çekin, “Genetik Algoritmalar, bir çözüm kümesindeki her diziyi kromozom olarak kodlar. Her dizinin bir uygunluk değeri vardır” diyerek sözlerine devam etti.

 

Genetik Algoritmaların diğer yöntemlerden farkını belirten Çekin, Genetik Algoritmaların çözümünü parametrelerin değeriyle değil, kodlarıyla aradığını söyledi.  Algoritmaların aramaya tek bir noktadan değil, noktalar kümesinden başladığını ve bu nedenle çoğunlukla yerel en iyi çözümde sıkışıp kalmadığını söyleyerek sözlerine son verdi.

 

DSC_0386