“Emniyetteyim” Projesi Sona Erdi

AJANS ÜNİVERSİTE – Betül YÜNCÜOĞLU

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) sahipliğinde İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ( KSAUM) ve Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksekokulu (ASMPMYO)’nun ortaklığıyla yürütülen projenin kapanış töreni Prof. Dr. Cemal Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

_DSC0076
Doç. Dr. Sevgi Uçan Çubukçu
_DSC0082
Hasan Hüseyin Şahin
_DSC0086
Prof. Dr. Oya Gökmen
_DSC0092
Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz

Moderatörlüğünü Proje Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Tuba Günel’in yaptığı konferansın açılış konuşmalarında; İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ( KSAUM) adına Doç. Dr. Sevgi Uçan Çubukçu, Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksekokulu (ASMPMYO) adına PMYO 1. Sınıf Emniyet Müdürü Hasan Hüseyin Şahin, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) adına Prof. Dr. Oya Gökmen, İstanbul Üniversitesi adına ise Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz söz aldı.

_DSC0095
Doç. Dr. Aynur Soydan Erdemir

Doç. Dr. Aynur Soydan Erdemir “Türkiye’de Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelenin Tarihi” konulu bir konuşma yaptı. Konuşmasında kadınların örgütlenme ve politikada yer alma süreci hakkında tarihi bilgiler verdi.

_DSC0105
Dr. Berrin Oktay Yılmaz

“Türkiye’de Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Uluslararası Mekanizmaların Katkısı” hakkında ise Dr. Berrin Oktay Yılmaz konuştu. “Kadına yönelik şiddetin sosyo-ekonomik yöntemlerle ve farklı şekillerle biçimlenmesi nedeniyle erkek egemenliğinin devamını sağlar” diyen Yılmaz bunların toplumsal olarak onaylandığını ve desteklendiğini söyledi.

_DSC0114
Prof. Dr. Nurcan Özkaplan

“Polis Meslek Yüksek Okulu Öğrencilerinin Kadına Yönelik Şiddet Algıları” üzerine konuşan Prof. Dr. Nurcan Özkaplan gerçekleştirilen anketlerin analizini yaptı. Eğitimlerden sonra öğrencilerdeki algının büyük oranda iyileştiğini söyleyen Özkaplan, kadın öğrencilerin kadına şiddet konusunda artık daha duyarlı olduğunu belirtti.

_DSC0122
Feriha Şenkaya Dildar

“Şiddete Uğrayan Annenin Çocuğu Olmak” başlıklı konuşmasında Uzm. Psikolojik Danışman Feriha Şenkaya Dildar şiddete uğrayan annelerin çocuklarına yaptırdığı resimlerden çıkardığı psikolojik travmaları değerlendirdi.