Emekli TRT Sanatçısı Serap Mutlu Akbulut İÜ’de İkinci Kez Öğrenci Oluyor

İÜBHM – Türkan BAHADIR

1962 senesinde İÜ Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümü’nü kazanan Serap Akbulut iki sene öğrenim gördükten sonra eğitimine ara vermek zorunda kalır. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Türk Müziği eğitimi almaya devam eden Akbulut, eğitimini 1965’te tamamlar. TRT Sanatçısı olarak müziğe uzun yıllar hizmet eder.

Yıllar sonra yarım bıraktığı İÜ Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’ndeki Pedagoji Bölümü’nü geri dönen Akbulut, ikinci üniversite için İÜ Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’ne başvuru yaptı.

Emekli TRT Sanatçısı, konuyla ilgili olarak İÜWEBTV’ye yaptığı açıklamada bu azmini onu destekleyenlere borçlu olduğunu söyledi. Amacının ise geçen yılları telafi etmek ve kendini geliştirmek olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Şimdiki gençler çok şanslılar, çok beğeniyorum onları. Biz de tabi zamanımızdaki imkânlardan faydalandık ama hatalarla o imkânları kaybettik. Her devrin kendine göre güzellikleri var. Dedem İÜ Edebiyat Fakültesi mezunu. Yıllarca edebiyat hocalığı yaptı. Amcam da edebiyat ve felsefe hocasıydı demek ki onlardan geçen bir şey var bende. Edebiyata hep meraklıydım.”

İstanbul Üniversitesi tercih etmesinin sebebini ise en köklü üniversite olmasına bağlayan Akbulut, “Tarih” ya da “Kültürel Miras ve Turizm” bölümlerinden birine kayıt yaptıracak.

İÜ AUZEF Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ekrem Demir ise İstanbul Üniversitesi’nin sunduğu ikinci üniversite fırsatı hakkında şunları söyledi: “İkinci üniversite programımız yaklaşık üç yıldır sürüyor. Öğrencilerimiz kendilerini geliştirmek geleceğe daha güvenli ve güzel bakmak için ikinci üniversiteye başvuruyorlar. Coğrafya, Felsefe, İşletme, İktisat, Sosyoloji, Tarih lisans; Sağlık Kurumu İşletmeciliği, Sosyal Hizmetler, Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği, Perakende Satış ön lisans programlarımız. Özellikle Felsefe, İşletme, İktisat, Sosyoloji, Tarih, Coğrafya bölümlerine çok ciddi talep var.”

10417565_833609896673356_6588492808407480222_n