Elif Dağdeviren ile “Bir Kadın Olarak Seri Girişimcilik” Söyleşisi Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Beyza Nur KIZILDEMİR

Söyleşinin açılış konuşmasını İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu yaptı. “Amacımız kadının güçlenmesi noktasında her türlü başarıya tanıklık etmek ve itici güç oluşturmak” diyen Doç. Dr. Haykır Hobikoğlu, kadın ve erkeklerin ekonomik kalkınma amacı doğrultusunda ortak sorumluluğu yerine getirmesi için toplumun tüm kesimlerine görev düştüğünü de ayrıca vurguladı.

2

Doç. Dr. Haykır Hobikoğlu’nun ardından söyleşisini gerçekleştirmek üzere kürsüye çıkan Gazeteci/Yapımcı Elif Dağdeviren sözlerine şu şekilde başladı: “Kadının gücü, toplumun gücüdür; buna çok net inanıyorum ve tecrübeyle de sabit olduğunu görüyorum.”

Ankara doğumlu olan Dağdeviren, İstanbul’a yönetmen olma hayaliyle geldiğinden ve Halit Refiğ’in teşvikiyle de yapımcılığa yöneldiğinden bahsetti. Sonrasında gazeteciliğe merak saldığını belirten Dağdeviren, Cosmopolitan dergisinde yazı işleri müdürü olarak çalıştığı yıllara da değindi. “Cosmopolitan’a girdiğim andan itibaren kadın meselesinin farkına vardım. Kadınların aslında ne kadar kalıplara sokulmaya çalışıldığının, ne kadar olduklarından farklı yerlere oturtulmaya çalışıldıklarının ayırdına vardığım bir dönem oldu” diyen Dağdeviren, Cosmopolitan’ın yaratmaya çalıştığı kadınla barışamadığını ve olmak veya görmek istediği kadın modelinin nasıl olduğundan yola çıkarak çalıştığını söyledi.

_DSC0884

Kapak görsellerinde ve içeriklerde ara ara yerel ögeleri ve sanatçıları tercih ederek “kadın dergisi” formatında bir dönüşüm yakalamak için çalıştığını kaydeden Dağdeviren, sağlık sorunları sebebiyle ayrılmak zorunda olduğu Cosmopolitan’ın ardından Hürriyet gazetesine röportaj yaptığı dönemlerden ve gazetenin Kelebek ekine Genel Yayın Yönetmeni olduğu yıllardan bahsetti.

Bir kadın girişimci olarak netbul.com adlı internet sitesini nasıl kurduklarını anlatan Dağdeviren, internet üzerinden içerik pazarlama stratejilerine nasıl yöneldiğine de değindi. “Artık sinema ve televizyon ayrımından çok farklı bir seyir kültüründeyiz” diyen Dağdeviren, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sinema –özellikle kadın için- size ekran önünde izin veren bir alan. Kamera arkasındaysanız da oldukça kısıtlı ve seçilmiş pozisyonlarda çalışabiliyorsunuz maalesef…”

“Doğmak İstediğiniz Vakit Doğuyorsunuz”

Hayatında karşılaştığı zorlukların onu asla yıldıramadığını aksine her defasında yeniden doğduğunu söyleyen Dağdeviren; yeni neslin, ideallerini hemen elde etmek istemesinden yakındı ve ekledi: “Bazı şeyleri zamana ve evrene yaymanın en iyisi olduğuna inanıyorum. Doğmak istediğiniz vakit doğuyorsunuz”

“Seri girişimciliğin ana sermayesi sizsiniz. Seçtiğiniz alan her ne ise başarı, kendinizi sevmenizden geçiyor” diyen Dağdeviren, söyleşiyi noktaladı. Söyleşi sonunda dinleyicilerin sorularını cevaplayan Dağdeviren’e belgesi, Doç. Dr. Haykır Hobikoğlu tarafından takdim edildi.

_DSC0893