Eli Belinde Seramik Sergisi Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE

İÜ Rektör Danışmanı ve İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Prof. Dr. Ergün Yolcu’nun Proje Yöneticiliği’ni yaptığı serginin açılış konuşmaları İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İstanbul “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi Müdürü Dr. Nadia Tunsu tarafından yapıldı.

“Sanat Eserlerine Ev Sahipliği Yapmaktan Gurur Duyuyoruz”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasında, İÜ Rektörlük Binası’nın bir müze değerinde olduğunu ve böyle değerli sanat eserlerinin sergilenmesini çok önemli bir faaliyet olarak gördüklerini söyledi. Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, “Bu güzel etkinliği Romanyalı paydaşlarımızla yapıyor olmamız bizim için ayrı bir sevinç vesilesi. Türkiye Cumhuriyeti ile Romanya arasındaki ilişkiler Cumhuriyetimizin kurulduğu ilk yıllardan itibaren canlı şekilde başlamış ve aynı düzeyde sürmüştür. Üniversitemizin ‘IBAK’ adını verdiğimiz Uluslararası Balkan Konferansı var. Her yıl bir balkan ülkesinde gerçekleştiriyoruz. Romanya ile Türkiye arasında pek çok ortak kültürel değerler ve tarihi ortaklıklar olduğunu gördük ve dil olarak da Romence’de pek çok Türkçe kelime bulunduğunu büyük bir mutlulukla öğrendik. Çünkü gelecekte de ilişkimizi daha ileriye götürecek olan ilham kaynağı gören bu ortaklıklardır. Bu vesileyle ben ortaklığı sağlayan tüm mensuplarımıza paydaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Sergi Geleneksel Bir Uyumluluğun Simgesi”

İstanbul “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi Müdürü Nadia Tunsu ise projede yer alan herkese teşekkürlerini sunarak, “Proje, Romanya ve Türkiye için yapılan ilk projemiz. Bu proje sanat için tutkuyla bağlanan sanatçıların sayesinde meydana gelmiştir. Proje, Romanya ve Türkiye arasındaki ortak unsurları da meydana çıkarıyor. Şu an sergide işlenmiş olan motif geleneksel bir uyumluluğun simgesidir. Sadece kültürel bir motif değil, aynı zamanda sosyal bir motif. Çok kısa bir zaman içerisinde rekor kıracak şekilde bu kadar muhteşem bir sergi düzenleyen ve yapan öğretim görevlilerine ve her ülkeden gelen üniversite öğrencilerine en içten şekilde teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından serginin açılış kurdelesi kesilerek sergi gezildi. Sergi bir ay boyunca sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü