Elektronik Burun Kanser ve Diyabeti Koklayacak

AJANS ÜNİVERSİTE- Mert Türkmen

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Fen Fakültesi Kimya Bölümü tarafından gerçekleştirilen ve “Elektronik burun” olarak nitelendirilen “Tek Kullanımlık Nefes Analiz Sensörü” projesiyle akciğer kanseri ve diyabet tanısının, insan nefesi aracılığıyla konulabilmesi mümkün olacak.

Maske içerisine yerleştirilen özel sensörle insanın nefesindeki bileşenlerden yararlanılarak akciğer kanseri ve diyabet tanısı konulmasına olanak sağlayacak cihazın yapım projesini, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 1,2 milyon liralık desteğiyle İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi birlikte gerçekleştirecekler.

“Elektronik Burun” Cerrahpaşa’da Denenecek

Proje üstlenicisi İYTE Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Hakan Yıldız, ilk etapta 25 adet üretilecek olan söz konusu cihazın seri üretimine İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki deneme safhasından sonra geçilebileceğini ve cihazı Türkiye genelinde eczanelerden ya da aile hekimlerinden rahatlıkla temin edebilmenin mümkün olacağını belirtti. Cihazın ucuna eklenebilecek bir USB ile hastanın hastaneye gitmesine bile gerek kalmadan izlenebileceğini, bu durumda hastalık ilerlemeden erken teşhis şansına sahip olunacağını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yıldız, sözlerine şunları da ekledi: “Artık hasta olmadan hastaneye gidilmez durumu ortadan kalkıyor. Doktor cihaz ile birlikte hastayı yakından takip edebilecek.”

Elektronik Burun Kullanımı Oldukça Kolay

Elektronik burun bir maske gibi ağza takılabilecek ve hastanın nefes alıp verişi ile hastalık belirlenmiş olacak. Maske içerisinde bulunan sensör aracılığıyla cihaz, insan nefesinde bulunan organik bileşenlerin tayinini ve kontrolünü mümkün kılacak. Aseton ve tolüen ayrıştırması yapabilen cihaz, şu anda akciğer kanseri ve diyabet ön tanısının yapılabilmesini sağlayacak. Çünkü akciğer kanseri ve diyabet, birçok uçucu organik bileşiklerle ilişkilidir. Akciğer kanserinin tolüenle, diyabetin asetonla ilgili olması nedeniyle nefeste görülecek tolüen artışı akciğer kanseri riski, aseton artışı ise diyabet riski uyarısında bulunacak. Böylece bu belirtilerin fark edilmesiyle hasta daha hastalığın en başında tedavi sürecine başlayabilecektir.

Fotoğraf Kaynak: milliyet.com.tr