Ekonominin Ekrandaki Yüzü: Barış Esen

AJANS ÜNİVERSİTE – Oğulcan ÇOKSAYAR, Yağmur Müge KIZILTEPE

Haber sunuculuğu ve editörlüğünün yanı sıra İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde doktora çalışmasına devam eden Barış Esen, ekonomi haberciliği hakkındaki sorularımızı yanıtladı. Prime-time yayın akışındaki tek ekonomi programını hazırlayıp sunduğunu belirten Esen, bugünlere gelmesinde azmi ve çalışmasının büyük payı olduğunu şu ifadelerle anlattı: “İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Sizler gibi öğrenciyken CNN Türk’te dış haberlerde staj yapıyordum. Habercilik sektörüyle ilk bu dönemde tanıştım. Bir sene boyunca gündüzleri okula gidip akşamları da staja gidiyordum. Daha sonra SKY Türk’te dış haberlerde çalışmaya başladım. Burada savaş muhabirliği, seslendirme, editörlük, muhabirlik, iç haberler, dış haberler her şeyi yaptım piştiğim, yetiştiğim yer burası oldu diyebilirim. 2010’da Bloomberg HT’ye transfer oldum 6 senedir buradayım”

“Anlaşılması Zor Olan Bir Şeyi Anlatmakta Zor”

Ekonomi haberciliğine biraz mecburiyetten başladığını dile getiren Esen, “Önceki kanalda anlaşmazlıklar ve ekonomik sıkıntılar vardı burada karşıma bu fırsat çıkınca biraz şans eseri oldu” ifadelerini kullandı. Ekonomi haberciliğinin zorluklarına da değinen Esen “Eski Amerikan Merkez Bankası Başkanı’nın adını bile bilmeden başladım. Gazetecilik zaten çok dikkatli olmanız gereken bir meslek. Biz ekonomi yayını yaptığımız için biraz daha dikkat etmemiz gereken noktalar oluyor çünkü biz canlı yayın yaparken ağzımızdan çıkacak bir kelime piyasada oynamalara sebebiyet verebilir. Mesela Türkiye ekonomisiyle alakalı yanlış bir şey söylersek doları yükseltebiliriz, hiç alakası olmayan bir şirketle ilgili kötü bir yorumda bulunursak da o şirketin hisseleri düşebilir. CNBC-e kapandıktan sonra insanların takip edebildiği tek ekonomi kanalı olarak Bloomberg HT kaldığı için bize düşen sorumluluk da artmış oldu” dedi.

Esen, ekonomi haberciliğinin zorlukları hakkındaki sözlerine “Yanlış bir haberde özür dilenebilir ancak bizim işimizin ucunda para olduğu için insanların birikimini kaybetme durumu olabilir bu yüzden çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Biz ekonomi programcıları olarak piyasaları anlatırken insanları yönlendirici olmamaya çalışıyoruz daha çok bilgilendirici olmaya çalışıyoruz ki insanlar kendi kararlarını verebilsinler biz sadece aracıyız. Bunun dışında bir başka zorluğu da anlaşılması zor, anlaşılması zor olan bir şeyi anlatmak da zor, anlatması zor olan bir şeyi gece insanlar evde yavaş yavaş uykusu gelmeye başlamışken dinletmesi zor” şeklinde devam etti.

DSC_0015..

“Bilmemek Ayıp Değil Sormamak Ayıp”

Ekonomi haberciliği yapmak için, ekonomiyle alakalı bir bölüm okumaktansa ekonomiye ilgi duyulmasının ve gündem takibi yapılmasının önemini vurgulayan Esen, “Kendimden örnek vermek gerekirse sürekli araştırdım, ekonomiyle alakalı kitaplar okudum ve piyasaları takip ettim. Bloomberg, yabancı kökenli bir kanal olduğu için bu konuyla alakalı İngilizce olan kitapları okuyup karşılıklarına baktım, öğrenmeye çalıştım. Bu sektör tamamen insanın kendini geliştirme çabasına bağlı. Bilmemek ayıp değil sormamak ayıp, bizim iş biraz öyle. Ekonomi muhabirliği çok zor diyerek konudan kaçmamak lazım, hatta uzmanlık açısından gayet keyif veren bir dal olduğunu da belirtmem gerekiyor. Herkes siyaset, spor, iç haber muhabiri olabilir ama ekonomi ilgisi olan için, özel bir uzmanlık alanı ve güzel bir fırsat” dedi.

Son olarak sektörde yer almak isteyen öğrencilere tavsiyelerde bulunan Esen, “Öncelikle muhabir olmak isteyenlere önerim, mutlaka ama mutlaka staj yapmalılar. Bir haber merkezindeki işleyişin nasıl olduğunu görmeliler. Sadece fotokopi çekseniz bile en iyi fotokopiyi siz çekin. Önemli olan o havayı almanız. Ben ekonomide uzmanlaşmak istiyorum diyenler ise mutlaka ekonomi basınını takip etsinler ve ekonomi sayfalarını okusunlar. Çok küçük paralarla borsaya yatırım yapabilirler. Oraya daha fazla ilgili duymalarını sağlar. Çok büyük paralardan bahsetmiyorum burada 50-100 liradan bahsediyorum. Köşe yazarlarını okusunlar” diyerek sözlerini tamamladı.

DSC_0023

Barış Esen Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezunu oldu. Galatasaray Üniversitesi Bölgesel ve Stratejik Etütler bölümünde “Hamas-El Fetih Terörden Siyasete” isimli tez çalışmasıyla lisansını tamamladı. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde doktora çalışmasına devam eden Esen hafta içi her gece “Küresel Piyasalar” isimli programı hazırlayıp sunuyor. Program iç ve dış piyasalarda yaşanan son gelişmeleri aktarmakta. CNN Türk ve SKY Türk’te de çalışma geçmişi olan Barış Esen, Bloomberg HT’de Türkiye’nin kredi notu artışlarını ve ABD Merkez Bankası’nın kararlarını ilk duyuran isim oldu. Ayrıca üniversite yıllarında tiyatroyla da ilgilenen Esen, Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nda oyunculuk yaparak büyük ustalar ile aynı sahneyi paylaştı.