Ekonomi Gazetecileri ve İş Adamları Tokat’ta Buluştu

AJANS ÜNİVERSİTE

Tokat Belediyesi, Tokat Valiliği ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOP) işbirliği ile organize edilen Ekonomi Yazarları Tokat Buluşması, 8– 0 Mayıs tarihleri arasında Gıj Gıj Tesisleri’nde düzenlendi.

Ekonomi Yazarları Tokat Buluşması’na Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat Valisi Cevdet Can, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Ekonomi Yazarlar Derneği Başkanı Celal Toprak, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Genel Sekreteri Mevlüt Özen ile Tokat’lı iş adamları ve ulusal medyada görev yapan ekonomi yazarları katıldı.

Tokat Tarımı ve Turizmi Üzerine Bilgilendirme Paneli Gerçekleştirildi

Gıj Gıj Tesisleri’nde 9 Mayıs cumartesi sabahı kahvaltı ile başlayan program Tokat’ın tarımı, sanayisi ve turizminin masaya yatırıldığı panel ile devam etti. Panel öncesi Orta Karadeniz Ajansı İl Koordinatörü Mehlika Dicle, Tokat  ile ilgili sunum yaptı.

Panelin açılışında konuşan Vali Cevdet Can, Tokat’ın  tüm kurumları ve tüm kesimleri ile bir aile olduğunu söyledi. Tokat’ın toprağını, suyunu ve insanını kullanamazsa ülke coğrafyasına bir katkıda bulunmuş sayılmayacağını kaydeden Vali Can, “Aslında işimiz çok zor değil. Geçmiş yıllar da bunu gösteriyor. Ovalarımız çok güzel. Kazova, Artova ve Taşova. Bunlar çok kıymetli ovalar olacak. İşte biz de bu yüzden şimdiden hazırlıklara başladık. Ülkemizin kaynakları sınırsız ve sonsuz. İlimizin de potansiyeli çok güçlü. Bu topraklarda 16. yüzyılda 15 bin nüfus yaşamış. Burası medeniyetlerin bahçesi gibi. Biz bir hedef koyduk. 2023 hedefinde bu topraklardan 2-3 milyarlık tarım ve turizm ile beraber bir katma değer çıkacağına inanıyoruz. Bir atasözü der ki ‘ot kökünden kurur, kökünde yeşerir,’ Tokat tekrar yeşerecek” şeklinde konuştu.

6

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise Tokat’ın birçok medeniyetin izlerini taşıdığını belirterek, her bir karışında kültürel değerlere sahip, hem geçmişinde hem de geleceğinde milletimize önemli şahsiyetler kazandıran bir şehir olduğunu söyledi. Hem ekonomik,  hem turizm ve hem de tarım anlamında hedefler koyan hem de hedeflere ulaşmak anlamında herkesin emin adımlarla ilerlemekte olduğunu söyleyen Başkan Eroğlu, “Tokat önümüzdeki yıllarda refah içinde kendinden söz ettirecek illerden olacak” dedi.

4

Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak ise yaptığı konuşmada, kendini Tokatlı gibi hissettiğini belirterek, geçmiş yıllarda Tokat’a geldiğini söyledi. Tokat’ta başka bir hava olduğunu ifade eden Toprak, içinde bulunulan yüzyılın kentler yüzyılı olacağını söyledi. Bu toplantı ile Tokat’ta hangi fırsatlar var, bu fırsatların nasıl değerlendirileceğinin konuşulacağını belirten Toprak,  “Bağdat’ın Osmanlı’nın sınırları olduğu yıllar içinde Tokat 6. sıradaymış. Bir yerlerde bir yanlışlık var. Bu yanlışlığı düzeltmek Tokatlının elinde. Çünkü iyi bir kadro, iyi bir buluşmanın mayasını görüyoruz” dedi.

8

Panelin ardından programa katılan basın mensupları ilgililer tarafından cevaplandırılmak üzere çeşitli sorular sordu.

Tokat Sanayi, Tarım ve Teknolojisi Keşfedildi

İki günlük Tokat programı kapsamında Has Özgen Tekstil, Teknopark ve Kazova Vasfi Diren Tarım İşletmesinde incelemelerde bulunan ulusal basının ekonomi yazarları Taşhan’da yazma animasyonu izlediler. Has Özgen Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ. ziyareti sırasında yerel kıyafetler ve yazma sektörü üzerine konuşuldu. Kazova Vasfi Diren Tarım İşletmesi incelemesinde ise tarım sektörüne ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

12

Ekonomi Yazarları Tokat Buluşması’na İstanbul Üniversitesi de Katıldı

Ekonomi Yazarları Tokat Buluşması’na, üniversitelerdeki bilgi birikimi ve teknolojinin ülkenin kalkınması adına sanayiye aktarılmasının öneminin farkında olan İstanbul Üniversitesi’ni temsilen İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak da katıldı. Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat Valisi Cevdet Can ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak turizm, tarım ve sanayi alanlarındaki mevcut durumu değerlendirerek karşılıklı olarak bilgi paylaşımlarında bulundular. Bu anlamda Ekonomi Yazarları Tokat Buluşması, üniversiteler ve sanayi arasındaki işbirliğinin güçlenmesi, üniversitelerdeki bilgi birikiminin uygulama alanlarına aktarılması bağlamında da önemli bir etkinlik oldu.

Tokat’a dair önemli konuların konuşulduğu ve pek çok ekonomi yazarı ile iş adamının bir araya geldiği etkinlik, 10 Mayıs Pazar günü sona erdi.

Kaynak: İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü