Beyazperdede Bu Ay

AJANS ÜNİVERSİTE – Gizem ÖZTÜRK

Bu hafta, Halil Sezai ve Melike Güner’in başrollerini paylaştığı İncir Reçeli filminin devamı olarak . “İncir Reçeli 2” yer alıyor. Filmde bu sefer Metin’i (Halil Sezai) ve onu yoğun yalnızlık döneminin ortasından çekip çıkaran Gizem’le (Şafak Pekdemir) olan fırtınalı ilişkisi anlatılyor.

foto1
“Asasız Musa” ile Aydın Orak, ilk yönetmenlik deneyiminde, Cumhuriyet tarihinden beri süregelen aydın cinayetlerine dikkat çekmek ve Kürt aydın Musa Anter’in yaşamındaki dönüm noktalarını konu alan filmde Anter’in yaşarken kullandığı nesneler de yer alıyor.

foto2
Yönetmenliğini ve senaristliğini Cem Yılmaz’ın yaptığı ve başrolünde olduğu “Pek Yakında” filminde, Eski bir figüran ve korsan DVD satıcısı olan Zafer (Cem Yılmaz), hayatta dikiş tutturamamış bir adamı canlandırmaktadır. 1970’lerde yazılmış ancak hayata geçmemiş bir film projesi olan Şahikalar’ı çekmek ve karısına kendisini ispatlamak hem de güzel bir hediye etmek ister.

foto3
Doğanın hor kullanılmasını ve insanın bundan zarar görmesi meselesini konu edinen “Balık” filmi Derviş Zaim yönetmenliğinde seyirciye sunuldu. Filmin yönetmeni ana fikirle ilgili olarak şunları belirtti: “Balık, doğa ile arasına eski zamanlarla kıyaslandığı zaman daha fazla mesafe koyduğuna inandığım insanoğluna, doğaya karşı işlediği kabahati, mütevazi bir anımsatma girişimi olarak nitelenebilir.” Filmde başrolleri Bülent İnal ve Sanem Çelik paylaşıyor.

foto4
İdealist bir genç olan Süleyman’ın hayalini anlatan “Üç, İki, Bir… Kestik!” , komedi tarzda olup Kerem Sarı’nın yönetmenliğinde gösterime girdi. En yakın arkadaşı Galip ile küçük bir ekip kurarak hayalindeki filmi çekmeye başlar. Fakat sinema konusunda oldukça amtör olan bu ekibi binbir zorluk beklemektedir.

foto5
Nezahat Gündoğan yönetmenliğinde, Dersim’de ailesi öldürülen Emoş’u anlatan “Hay Way Zaman”, belgesel türündedir. Dersim’den bir subay alıp götürdükten yıllar sonra kendi topraklarına döner ve kuzeniyle karşılaşır. İkisi de katliamdan tesadüfen kurtulmuştur. Yıllar sonra birbirlerini bulduklarında geçmişteki bir çok şeyi sorgulamaya başlarlar.

foto6
Cengis Temuçin Asiltürk’ün yönettiği “Albatros’un Yolculuğu” filminde, bir şairin serüven dolu yaşamı anlatılmaktadır. Aşkların, sahtekarlıkların, mutsuz aşıkların, kanun kaçaklarının, yaşamın kıyısına tutunmuş kişilerin, yolculuk sevdalısı savruk insanların serüvenleri yorucu olmayan biçimde anlatılıyor.

foto7