Egzotik Ve Yabani Hayvan Sağlığı Kongresi Başlıyor

 

AJANS ÜNİVERSİTE

 

 

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan Egzotik ve Yabani Hayvan Hekimliği Kongresi, İstanbul Veteriner Hekimler Odası tarafından 2-3 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenecek

 

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Veteriner Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı ve İÜ Vahşi Yaşamı Araştırma ve Koruma Kulübü’nün de desteklediği kongre Ulusal Fuarcılık tarafından organize edilecek.

 

 

Yurtiçi ve yurtdışından, konusunda uzman birçok profesör ve bilim adamının katılacağı kongrede veteriner hekimlere egzotik ve yabani hayvanların tutulması, taşınması ve tedavi yöntemleriyle ilgili oturumlar düzenlenecek. Kongre Radisson Blu Conference & Airport Hotel ’de gerçekleştirilecek.

 

 

Kongrenin organizasyonuyla ilgili yapılan imza töreninde İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, kongre hakkında, “Son yıllarda dünyada yaban hayata yönelik tehditlerin artmasına paralel olarak ülkemizde de tehditler arttı. Tarım ve orman alanlarının yapılaşması ve insan elinin daha fazla buralara değmesiyle çok sayıda türün yaşam alanı bozuldu. Bu olumsuzlukların medya ve basına ulaşmasıyla beraber insanların konuya olan duyarlılığı ve ilgisi de artmaktadır,” dedi.

 

 

Ülkemizde bulunan veteriner fakülteleri ve muayenehanelerinde çok sayıda egzotik ve yabani hayvan tedavi için getirildiğini, ancak bu türlerin tutulması ve taşınması için genellikle diğer türlere göre ayrı bir eğitim gerektirdiğini belirten Prof. Arslan “Birçok hayvanın bu tutma ve taşıma sırasında zarar gördüğü rapor edilmiştir. Başta nesli tükenme tehlikesi altında olan türler olmak üzere insan elinin uzandığı ve kendisine direkt ya da dolaylı olarak zarar verdiği hayvanların her biri çok değerlidir,” diye konuştu.

 

 

Kongremize klinisyen veteriner hekimler, belediyeler, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvanat bahçeleri ile diğer ilgili alanlarda çalışan veteriner hekimler ve araştırma yapan bilim insanları katılabilmektedir. Ülkemiz için bir ilk olan bu kongreye ilgi göstermenizi umar, teşekkür ederim,” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Kaynak: İHA