“Eğiticinin Eğitimi Programı” Açılışı Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN

Programın açılışında ilk olarak katılımcılara bazı soruların olduğu küçük bir sunum yapıldı. Bu sunumun ardından İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet daha önceden kendisinin Eğiticinin Eğitimi kursuna katıldığını söyledi ve “Eğitim teknolojileri bir taraftan eğitim konsepti bir taraftan sizin hitap ettiğiniz öğrencinin anlayışı. Her şey hızla değişirken bu tarz eğitimlerden uzak kalınca doğrusu bu değişimi fark etmek de zorlaşıyor. 30 yıldır ben bu dersi anlatırım övünçleriyle devam etmeye başlıyorsunuz. Ama 30 yıl önceki heyecanınızı hem kaybetmiş hem de 30 yıl sonra çok daha farklı bir jenerasyonla karşı karşıya olduğunuzu da fark edememiş okuyorsunuz. Böyle bir çekingenlikle gittiğim eğiticinin eğitimi kursunun ilk bir iki saatinde sıkıldığımı sonra da o kadar çok mutlu olduğumu hatırlıyorum ki. Beklentileri yüksek tutmakta fayda var. 4 yıl sayısız bürokratik problemlerle boğuşuldu. İstanbul Üniversitesi’nde genelde işler çok hızlı yürür. Ama bazen yavaş yürüdüğü de oluyor. Ama çok emek verildi. Birçok insan buna emek verdi” şeklinde konuştu.

10864273_10152888387846897_1594438827_o

Prof. Dr. Söylet, İstanbul Üniversitesi’nin stratejik planlarının olduğunu hatırlatarak “İstanbul Üniversitesi ve tüm üniversiteler olarak temel görevlerimizden bir tanesi de bizim stratejik planımızın en önemli bölümlerinden bir tanesi olan eğitim öğretimde mükemmelliği yakalamak. Bunu yapmak için çaba sarf etmek ve eğitimin temel amacı olan değiştirmeyi ve değişmeyi başarabilmemiz gerekiyor. Burada eğiticinin eğitimi çok önemli. Çünkü bir taraftan yüksek öğretimdeki kitleselleşme nedeniyle çok kalabalık öğrenci gruplarıyla baş etmeye çalışıyoruz. Karşımızda web jenerasyonu var. Sabırsızlar. Bilgiye sizlerin ve bizlerin dışında da hemen ulaşabilen, sadece doğru bilgiyi tam seçemeyen ve birçok eğitim teknolojisini de bizden daha iyi bilen bir jenerasyon. Eğitim öğretim tarihinde ilk kez bizim yaşadığımız dönemde, öğrencilerimiz bizim bilmediğimiz bir hayli çok şey biliyorlar” dedi.

Konuşmasının sonunda Prof. Dr. Söylet şunları söyledi: “Eğiticinin eğitimi kursları da bütün üniversite çapında hızla ve çok da güzel bir isimlendirmeyle eğitimde İstanbul süreci olarak sadece bizim üniversitemizi de hedefleyerek değil, aslında üniversitemiz dışını da hedefine alarak adım adım başlayacak. Sizler tabii çok şanslısınız. Çünkü ilk. Herkes kendisini ispat edebilecek. Ama eminim ki siz çok zevk alacaksınız. Bizim bir hedefimiz var. 5 yıl içinde öğretim elemanlarımızın yüzde 80ini bu kurstan yararlandırmak. Biz de umarım üniversite olarak bu hedefimize ulaşırız. Keyifli bir eğiticinin eğitimi programı diliyorum. Emeği geçen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.”