Edebiyat Fakültesi Restorasyon Laboratuvarlarına Kavuştu

AJANS ÜNİVERSİTE- Fatma ÇELİK

Açılış törenine İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan, İÜ Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hüzeyin Yazıcı katıldı.

2

Tören öncesinde yaptığı konuşmada İÜ Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ufuk Kocabaş, bölüm öğretim üyeleri ve öğrencileri adına Genel Koruma ve Onarım Anabilim Dalı bünyesinde hizmet verecek laboratuvarların bölüme kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan, kültür varlıklarının korunması ve gelecek kuşaklara devredilmesinin büyük önem taşıdığını vurgularken; İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, tarihi eserler bakımından İÜ’nün Nadir Eserler Kütüphanesi ile Yazma Eserler Kütüphanesi’nde bulunan çok sayıda eserin restorasyonu için Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü mensuplarına önemli görevler düştüğünü ifade etti.

3

5

Kurdele kesiminin ardından İÜ Fen-Edebiyat Fakültesi’nde geçen aylarda yeniden faaliyete geçirilen bahçede verilen kokteyl ile açılış töreni sona erdi.

4