Eco’nun Yeni Başyapıtı

AJANS ÜNİVERSİTE  – Erkut KILIÇ

Dünyaca ünlü İtalyan yazar ve bilim adamı Umberto Eco’nun dört ciltten oluşan yeni eseri Orta Çağ Ansiklopedisi’nin ilk cildi ‘Barbarlar, Hıristiyanlar, Müslümanlar’ Alfa Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı

Gülün Adı ve Foucault Sarkacı eserleri ile tanınan Eco birçok eserinde sıkça Orta Çağ’a yer veriyor; ancak yazar bu sefer bu konudaki engin bilgisini kurgudan öteye taşıyarak karşımıza tam bir Orta Çağ uzmanı ve ansiklopedi yazarı olarak çıkıyor. Farklı disiplinlerden dönemin uzmanları ile işbirliği yaparak; okuyucuya sanat, tarih, felsefe gibi benzer başlıklar altında Orta Çağ Avrupa’sının anlatıldığı eserde; 476 yılında Batı Roma İmparatorluğu’nun çöküşüyle antik dünyanın sonunun gelmesi, Barbar halkların yeni aidiyetler oluşturması, Hıristiyanlığın yayılması ve Müslümanlıkla kurduğu karmaşık ilişkiler neticesinde Avrupa’nın çerçevesinin de tekrar çizilmeye başlanmasını kıskacına alıyor kitapta. Eco, söyleşircesine kullandığı yazım dili ile de dönemi çok keyifli bir şekilde okuyucusuna aktarmakta.
Orta Çağ estetiği ve göstergebilim dalının ustalarından sayılan yazar, 5 ocak 1932’de İtalya’da dünyaya geldi. 1962’de Torino Üniversitesi’nde doçent, 1969’da Floransa Üniversitesi’nde görsel iletişim dalında profesör oldu. 1971 yılında Bologna Üniversitesi’ne geçti ve 4 yıl sonra da Gösteri ve İletişim Bilimleri Enstitüsü’nün başına getirildi. Yapısalcılık ve göstergebilim gelişmelerine önemli katkılarıyla tanınan Eco’nun bir çok eseri de Türkiye’de yayınlandı.