Dünyanın İlk ve Tek Sigarayı Bıraktıran Filmi

AJANSÜNİVERSİTE-Emre ESER

 

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünü mezunu terapist Emre Üstünuçar’ın yeni filmi ‘Bırakmak İstiyorum’ vizyona girdi.

Film sinema perdesine kendisine yer bulan diğer filmlerden biraz farklı. Emre Üstünuçar’ın verdiği seminerleri beyaz perdeye uyarlama fikriyle başlayan projenin amacı sigarayı bıraktırmak. İzleyiciye öncelikle kendi iradesine sahip çıkması gerektiğini hatırlatan  Üstünuçarın film hakkındaki ifadeleri ise şöyle : “Yıllarca yatmadan önce yaptığım son şey sigara içmek oldu; kalkar kalkmaz yaptığım ilk şey de. Günde ortalama 20-30 kez içime 4000 zehir çektim. Birkaç kez bir gün bırakabildim. Bir tanesi ise uyku süresince sürdü; gece yatmadan önce bıraktım, sabah kalktığımda bıraktığımı unutup tekrar içtim.

 

Bırakabileceğime hiç inanmıyordum ama bırakmak istiyordum. İngiltere’de 2003 yılının son aylarında 5 buçuk saat süren bir seminere katıldım; bir daha da asla içmedim ve bütün profesyonel hayatımı sigara içenleri kurtarmaya adadım. 2004 yılından bu yana binlerce sigara içene yardım ettim; her yaştan, meslekten. Günde 2 adet içen, günde 5 paket içen… Beni şaşırtacak bir sigara içicisi hikayesi kaldığını sanmıyorum. Ve artık şu gerçeği biliyorum: Herkes sigaradan kurtulabilir -hem de kolaylıkla.

 

Sigara içenlere neden sigara içmemeleri gerektiğini değil, nasıl kurtulacaklarını gösteriyorum. Sigarasız hayat için çok güçlü ve donanımlı olmalarını sağlıyorum. “Bu işi kafada bitirmenin” ne demek olduğunu ve nasıl yapıldığını anlatıyorum, asla zararlarından bahsetmeden, korkutmaya çalışmadan, ya da iğrendirme taktiklerine başvurmadan. En güzeli ise irade gücü kullanmak zorunda kalmadan kurtulmalarını sağlıyorum.

10 yıllık terapistlik tecrübemde öğrendiklerimi basit, anlaşılır, akılda kalıcı bir şekilde sizinle paylaşmaya karar verdim. Bunun için dünyanın ilk ve tek sigara bıraktıran sinema filmini çektik. Bırakmayı bugüne kadar çok denemiş ya da hiç denememiş olabilirsiniz, hiç önemli değil.

 

“Sinemada sigara mı bırakılırmış, bu iş kafada biter” diye düşünmek yerine kendinize bir şans verip “Kaybedecek hiçbir şeyim yok, başıma gelecek en kötü şey sinemadan çıkıp sigara içmeye devam etmek olacak” diye düşünürseniz “BIRAKMAK İSTİYORUM” hayatınızı değiştirecek ve özgürlüğünüzü geri verecek.”