Dünya’nın İlk Canlı Tarih ve Dioroma Müzesi Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- ELİF KARAKOÇ

 

Dünyanın ilk ve tek ‘Canlı Tarih ve Dioroma Müzesi Hisart’, geçtiğimiz günlerde ziyaretçilerle buluştu. İçerisinde Türkiye ve dünya tarihini şekillendiren olaylar ve savaşların hayat bulduğu müze, tarih ve sanat tutkunlarını bekliyor

 

İstanbul Çağlayan’da bulunan Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nde; Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı, I. ve II. Dünya Savaşları, Körfez Savaşı gibi dünya tarihinin oluşumuna etki eden pek çok medeniyet ve olaya ait askeri ve etnografik eserler yer alıyor.

 

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi _ 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca eserler, savaşlarda kullanılan askeri malzemelerin teknolojik gelişimlerini gösterdiği gibi, savaşlarla birlikte yaşanan sosyolojik, ekonomik ve kültürel etkileşimler ile savaşın görmek istemeyeceğimiz acı yüzüne de ışık tutuyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün üç ayrı savaşta giydiği kıyafetler, gerçeğine sadık kalınarak birebir yapılmış ve Atatürk modelleri üzerinde sergileniyor. Ayrıca İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin lider isimlerinden Enver Paşa’ya ait, kendisinin torunlarından temin edilmiş gerçek üniformalar da müzede bulunuyor.

 

 

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi _ 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Askeri materyaller ya da kıyafetler gibi orijinal binlerce objenin yanı sıra müzenin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu’nun kendisinin yaptığı yüzlerce diorama (üç boyutlu maket) da müzede sergileniyor.

Tarihe olan ilgiyi artırmayı amaçlayan müze, Pazartesi hariç her gün ziyaret edilebiliyor.