Dünya Tiyatrolar Günü’nde Özel Gösteri

AJANS ÜNİVERSİTE – Özcan ASLAN

Böyle büyük çaplı bir tiyatro organizasyonunu ilk defa düzenleyen İÜ, buna benzer etkinliklerin süreceği sinyalini verdi. Oyunlara seyircinin ilgisi büyük olurken tiyatro severler oyunları ücretsiz izledi. Organizasyon ikinci sınıf konservatuvar öğrencilerinin hazırladığı temel konusu iletişimsizlik üzerine yoğunlaşan ve absürd yapısıyla öne çıkan “Hayvanat Bahçesi” adlı oyunla başladı. Etkinlik, konservatuvar son sınıf öğrencilerinin mezuniyet oyunu olan “Vahşet Tanrısı” ile son buldu.

DSC_0036

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Vahşet Tanrısı” oyunun yönetmeni ve İÜ Devlet Konservatuvarı Bölümü Öğretim Üyesi Jülide Kural, organizasyona ve oyunlara dair sorularımızı yanıtladı. İÜ’nün bu etkinliği düzenleyerek çok iyi bir iş çıkardığını söyleyen Kural, “Temennilerim bu ve buna benzer etkinliklerin devam etmesidir” dedi. Vahşet Tanrısı’nın her yerde oynanan, dünyada çok ilgi gören ve birçok ödül alan oyun olduğunu belirten Kural, bu oyunu yaklaşık 6 aylık ve çok zorlu bir süreç sonunda çıkartabildiklerini aynı zamanda çalışırken çok eğlendiklerini dile getirdi.

Son olarak Kural, “Dünya bir sahnedir ve biz de o sahnenin birer parçasıyız. Herkesin Dünya Tiyatrolar günü kutlu olsun” mesajıyla sözlerini noktaladı.

Dünya Tiyatrolar Günü’nde Özel Gösteri” konusunda Bir Fikir

  1. Evet. Benim oğlumda Hayvanat Bahçesi oyunundaki oyunculardan biriydi. Jülide hoca ve kendi gayretleriyle zorlu ve uzun bir çalışmayla oyunu sahneye koydular. Bir sürü idari zorluklarla karşılaştılar. Şu an Türkiye’nin değişik üniversitelerinde de sahneliyorlar. Ancak İ.Ü. Rektörlüğü’nün hiç bir yardımı yok. Önceden ne bir duyuru ne de bir yardım. Öğrenciler kendilerini finanse ediyorlar. İTÜ kendi öğrencilerine otobüs bile tahsis etmiş. Geçtiğimiz hafta sonu Eskişehir Anadolu üniversitesinde İ.Ü.’ni temsil ettiler. Dönüşte de İTÜ’nün otobüsüyle geri döndüler. Çok utandırıcı. Büyük üniversite olmanın yolları ayrıntılarda gizlidir. Yoksa övünmek boşunadır. Saygılarımla.

Yorumlar Kapalı