Dünya Over Kanseri Günü’nde Sempozyum

AJANS ÜNİVERSİTE- Elif ÜNLÜ, Esra Can SİNAV

 

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı kütüphanesinde 8 Mayıs Dünya Over Kanseri Günü’ne dikkat çekmek amacıyla , “Over Kanserlerinde Güncel Yönetim Alternatifleri” konulu bir sempozyum gerçekleştirildi.

 

 

Türkiye’de bu konuyu ele alan ve bilgilendirme sempozyumu yapan ilk tıp fakültesi olma özelliğini taşıyan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yapılan, sempozyum, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Feridun Aksu’nun konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Aksu konuşmasında “Over Kanserinde Epidemiyoloji ve Eradikasyon” hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Aksu, Ovaryum kanserinin 1800’lü yıllarda tıp biliminin araştırmalarına girdiğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Pek bilinmeyen bu hastalık öldüren kanser sıralamasında ikinci sırada yer almakta. Bu sayı istatistiki verilerde azdır ama öldürücü kanserlerden biridir.”

 

DSC_0120

 

Sempozyumda, Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zerrin Calay, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Semih Kaleli gibi bu konuda çalışmalar yapan doktorlar bilgilendirme konuşmaları yaptı. Sempozyum, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan, Uz. Dr. Nedim Tokgözoğlu’nun, “Cerrahpaşa Tıp Fakültesi kliniğinde Borderline Over Tümörlerinde ve Erken Evre Over Kanserlerinde Eksik Cerrahiye Yaklaşım, Olgu Sunumu” konulu konuşmasıyla sona erdi.